Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA REFACTURARE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

REFACTURARE

:sorry:
BUNA ZIUA! Am o speta.....am bon trecere pod (FETESTI - CERNAVODA) in valoare de 47 lei, inregistrez bonul pe ch. firmei mele (pe baza de decont de cheltuiala- fara deducere TVA- pe cost toata suma 47 lei),dar clientul pentru care lucrez imi da pe comanda de transport valoarea trs. si separat taxa trecere pod,cand facturez cum facturez aceasta taxa 47 x 19% sau din 47 separ TVA?(39.5+7.5
=47 lei?
va multumesc!
Sa facturati cheltuieli totale de transport,nu puteti factura acea taxa separat,deoarece tine de fiscalitatea zonei Fetesti-Cernavoda(adica e o taxa ce tine de administratia locala).
Multumesc pt. sfat! dar totusi acest client doreste facturare separat a valorii de trecere pod-fiind trecuta pe comanda de transport separat fata de valoarea efectiva a transportului negociata........
ANALIROMAN a scris:

:sorry:
BUNA ZIUA! Am o speta.....am bon trecere pod (FETESTI - CERNAVODA) in valoare de 47 lei, inregistrez bonul pe ch. firmei mele (pe baza de decont de cheltuiala- fara deducere TVA- pe cost toata suma 47 lei),dar clientul pentru care lucrez imi da pe comanda de transport valoarea trs. si separat taxa trecere pod,cand facturez cum facturez aceasta taxa 47 x 19% sau din 47 separ TVA?(39.5+7.5
=47 lei?
va multumesc!

Refacturarea se face in felul urmator:

Mai intai dvs nu treceti pe cheltuieli acest bon, il inregistrati in 461 sau 471 cum va vine mai bine sau cum va permite programul de contabilitate, si tva-ul aferent in 4462.
Cand refacturati scrieti: refacturare bon nr../ din data ..., (anexat) reprezetand taxa trecere pod , refacturati cu tva. Astfel inchideti contul utilizat 461 (471) si colectati tva in 4427. Trebuie sa scrieti sumele exact cum se gasesc in bon, sa faceti o copie a bonului si s-o transmiteti clientului.

Deoarece este vorba despre un bon si nu o factura, se vor naste interpretari privind deductibilitatea tva. Ar exista 2 solutii ori sa cereti factura la bonurile de trecere pod, sunt obligati sa va dea acesta factura, de la ghiseul de pe pod sau de la sediul regiei respective care intretine podul, ori sa faceti cerere la Ministerul Finantelor sa va dea o solutie.

Oranina Dumitru, Contabil
In primul rind vreau sa ma refer la deducerea tva pt acest bon de trecere pod.
Daca pe el nu este trecuta valoarea tva, nici nu se pune problema deducerii (poate fi scutit de tva, ca si alte taxe). Daca este sigur cu tva, atunci ideal ar fi sa detineti factura.
Indiferent daca este cu tva sau nu la cumparare pt refacturare nu aveti posibilitatea decit sa facturati cu tva (sa colectati tva).
Acest bon ar trebui sa fie o componenta a pretului transportului, nu o valoare pe care sa o refacturati. Pretul per km ar trebui sa fie astfel stabilit incit sa acopere toate cheltuielile conexe transportului.
Daca clientul dvoastra nu vrea (desi nu inteleg ratiunea) sa includeti aceasta valoare in valoarea serviciului pe care l-ati prestat, parerea mea este ca acea valoare o treceti pe ct 708 la vinzare si pe 625 (orice ch efectuate pe perioada delegarii se include pe ct 625) la achizitia acestui bon.
Nu exista nici un motiv sa nu faceti aceasta, solutia cu 461 sau 471 nu este corecta.
Cumpararea acelui bon nu o faceti in numele clientului, ci in numele dvoastra, pt ca nu ati putea face acel transport contractat pe acea ruta fara a trece peste acel pod si implicit fara a plati acea taxa. Ct 471 este pt chelt efectuate in prezent care se refera la perioade viitoare.
Eu consider ca orice refacturare (telefonie, utilitati, etc) se face prin trecerea initiala pe chelt atita timp cit factura de cumparare este pe numele furnizorului, iar recuperarea partiala sau integrala a acestora se face printr-un ct de venituri in functie de contractele existente.
t.simona a scris:

In primul rind vreau sa ma refer la deducerea tva pt acest bon de trecere pod.
Daca pe el nu este trecuta valoarea tva, nici nu se pune problema deducerii (poate fi scutit de tva, ca si alte taxe). Daca este sigur cu tva, atunci ideal ar fi sa detineti factura.
Indiferent daca este cu tva sau nu la cumparare pt refacturare nu aveti posibilitatea decit sa facturati cu tva (sa colectati tva).
Acest bon ar trebui sa fie o componenta a pretului transportului, nu o valoare pe care sa o refacturati. Pretul per km ar trebui sa fie astfel stabilit incit sa acopere toate cheltuielile conexe transportului.
Daca clientul dvoastra nu vrea (desi nu inteleg ratiunea) sa includeti aceasta valoare in valoarea serviciului pe care l-ati prestat, parerea mea este ca acea valoare o treceti pe ct 708 la vinzare si pe 625 (orice ch efectuate pe perioada delegarii se include pe ct 625) la achizitia acestui bon.
Nu exista nici un motiv sa nu faceti aceasta, solutia cu 461 sau 471 nu este corecta.
Cumpararea acelui bon nu o faceti in numele clientului, ci in numele dvoastra, pt ca nu ati putea face acel transport contractat pe acea ruta fara a trece peste acel pod si implicit fara a plati acea taxa. Ct 471 este pt chelt efectuate in prezent care se refera la perioade viitoare.
Eu consider ca orice refacturare (telefonie, utilitati, etc) se face prin trecerea initiala pe chelt atita timp cit factura de cumparare este pe numele furnizorului, iar recuperarea partiala sau integrala a acestora se face printr-un ct de venituri in functie de contractele existente.

Cu tot respectul pentru raspunsurile dvs pe forum, pertinente, corecte, de data acesta ma vad in pozitia sa va contrazic. Functionalitatea conturilor din 1752 nu este limitativa, se pot face exceptii acolo unde se pot aplica principiile enuntate in interiorul ordinului. Folosirea conturilor 461/471 este o gaselnita stramta cei drept, dar nu contravine ordinului. Din pacate, zic gaseltita, deoare in ordin nu sunt precizari referitoare stricte la refacturare. Insa Ordinul 1752 face precizari referitoare la ce trebuie sa contina conturile de venituri, venturi aferente activitatii curente ale firmei. Mai mult, veniturile trebuie sa reflecte activitatea autorizata a firmei.