avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva - calcul impozit subinchiriere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva - calcul impozit subinchiriere

Buna ziua, am si eu o intrebare: o societate subinchiriaza o parte dintr-un spatiu inchiriat. facturaza chiria si utilitatile pt spatiul subinchiriat la valoarea egala care-i revine spatiului de pe factura de chirie initiala. tva-ul se inregistreaza ca tva colectat iar baza ca venit. Din moment ce eu nu obtin un venit(deoarece diferenta este 0) cheltuiala cu chiria pe spatiul respectiv nu mai este deductibila?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 19:52, 23 Iunie 2009
silv a scris:

Buna ziua, am si eu o intrebare: o societate subinchiriaza o parte dintr-un spatiu inchiriat. facturaza chiria si utilitatile pt spatiul subinchiriat la valoarea egala care-i revine spatiului de pe factura de chirie initiala. tva-ul se inregistreaza ca tva colectat iar baza ca venit. Din moment ce eu nu obtin un venit(deoarece diferenta este 0) cheltuiala cu chiria pe spatiul respectiv nu mai este deductibila?
Va multumesc


la refacturare nu se folosesc conturile de venit, iar la inregistrarea cheltuielilor la fel, partea ce urmeaza sa fie refacturata se nu trece pe cheltuieli

si cum ar trebui inregistrata factura? credeam ca pe venit si cheltuiala se compenseaza. iar tva-ul?
silv a scris:

si cum ar trebui inregistrata factura? credeam ca pe venit si cheltuiala se compenseaza. iar tva-ul?


Dvs trebuie sa treceti in veniturile firmei veniturile pentru care firma este autorizata. Firma este autorizata pentru inchirieri? Dar pentru activitati de furnizare a energiei termice, electrice, telefonie??
Bun, nefiind autorizata dvs puteti refactura toate acestea. Cum? Scriind in factura catre client "refacturare chirie cf factura nr.. data - si aici trebuie sa amintiti factura de chirie pe care o primiti dvs, si asa mai departe. Cum contati? Ordin 3512/2005 privind functionalitatea conturilor nu va este de mare ajutor din pacate si asa va veti folosi imaginatia si priceperea. Pentru partea de chirie ce urmeaza a fi facturata unii folosesc 471 altii 461 si inchid contul folosit cu valoarea facturata la client, depinde si de programul informatic ce va permite sa faceti, soldul contului reprezentand valoare ramasa de refacturat.

In privinta tva
- la utilitati colectatul se compenseaza cu deductibilul
- la chirii, deoarece este o activitate scutita de tva ca sa aveti dreptul la deducere trebuie sa aveti neaparat copie dupa notificarea facuta de proprietar referitor la taxarea operatiunii. Iar pentru a avea dreaptul de colectare dupa pararea mea, chiar data legea nu prevede cazul in sine al refacturarii, eu v-as sfatui sa faceti notificare la administratia financiara de taxare a operatiunii conform art 141 alin (2) lit e din Cod Fiscal aveti formularul in Norme anexa 1 la Titlul VI.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila refacturare utilitati catre chiriasi oliviaUC oliviaUC Buna ziua, O firma al carei obiect de activitate este inchirierea de spatii inregistreaza, conform contractului comercial, 2 tipuri de venit: - din ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit subinchiriere silv silv Buna ziua, am si eu o intrebare: o societate subinchiriaza o parte dintr-un spatiu inchiriat. facturaza chiria si utilitatile pt spatiul subinchiriat la ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza -ajutooooor! rodia rodia O societate B care are in chirie un spatiu de la o societate A vrea sa subinchirieze o parte din acesta (3 camere) la diverse persoane fizice. Proprietarul ... (vezi toată discuția)