Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu cu deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu cu deducere personala

Deducerea personala se acorda sau se ia din salar?Am un salar net de 1516 +valuarea tichetelor de 188 si o deducere personala de 240.cum ar trebui calculata deducerea?venitul impozabil pe fluturasul de salar e 1464 e corect?din acestia(1464lei)se scade un impozit de 234lei si raman cu 1282lei.cum au calculat?
Deducerea personala se calculeaza in functie de valoarea venitului brut realizat, inclusiv a tichetelor de masa, si a numarului de persoane declarate in intretinere.
Pentru cei 240 lei deducere si presupunand ca nu aveti persoane in intretinere, atunci venitul brut se incadreaza intre 1800-1849 lei, inclusiv tichetele de masa.
baza impozit = venit brut - CAS - CASS - somaj + 188 (tichete) - 240 (deducere)
Buna ziua,
La salariul brut, fara contravaloarea tichetelor de masa se calculeaza contributiile sociale.
Din salariul brut se scad contributiile sociale si se adauga valoarea nominala a tichetelor de masa si obtii venitul baza de calcul.
Din venitul baza de calcul scazi deducerea personala si o eventuala cotizatie la sindicat si obtii venitul impozabil.
La venitul impozabil calculezi impozitul pe salariu de 16%.
Apoi refaci calculul, din salariul brut scazi contributiile sociale si impozitul calculat si obtii salariul net.
[ link extern ] /
Florin Cioca, Consilier juridic