Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

Bună seara, As avea o întrebare: De aproximativ 55 de ani părinții mei au locuit intr- un apartament pe care după revolutie l -au cumpărat acesta astăzi este proprietatea mea. Fiind la parter tot de atâția ani avem o curte in care avem acces doar noi ,curte delimitată de un gard. La momentul cumpărării s-a vândut locuința și terenul de sub aceasta ,pe curte neavând acte nici unul dintre proprietari. La parter lângă apartamentul meu se afla unul identic cu intrare tot separata .Singură diferența este că partea mea de curte este mai mare și o bucata de un metru din peretele vecinului este in curtea mea. Anul acesta la solicitarea unuu vecinu de la etaj l-am lăsat să înceapă lucrări de izolare la fațada și pe partea de perete proprietatea lui din curtea mea,așa am considerat că e normal,rugandu -l sa nu mi deterioreze gardul și cât de poate să protejeze gradina de flori. M_am trezit cu gardul îndepărtat si cu o alee de beton in curtea mea lângă peretele proprietatea vecinului de la parter pe toata lungimea acestuia. Când L am întrebat de ce a turnat alei in curtea mea și a îndepărtat gardul fara să mă intrebe a spus că dorește să aibă acces la tot peretele lui si pe viitor ,desi eu i am dat voie să treacă prin curte să își instaleze schela ,că eu nu am acte și că e domeniu public.( deși nici el nu are nici un act pe curte și nici autorizație pentru lucrări de refacere a fațadei

).Vă rog să -mi spuneți dacă are dreptul sa mute gardul și să facă lucrări in curtea mea fara sa ii dau acordul,să mă sfătuiți cum sa procedez legal.Mă gândisem dacă nu reface gardul să îl refac eu și să sparg betonul turnat de el peste noapte sau sa apelez la poliție.
Daca nu sunteti proprietar pe teren nu aveti nici un drept sa revendicati ceea ce ati pierdut . Daca veti demola aleea sunteti pasibil de dosar penal.
Sunteti tolerat in curtea aceea, nu e a dv., e a blocului. Nu cunosc daca gardul are autorizatie, eventual il puteti acuza de distrugere, dar cu sanse reale mici, mai bine sa intelegeti.