Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre legea salarizarii la bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre legea salarizarii la bugetari

Buna ziua lucrez intro institutie de stat .
La o discutie cu sefi mai mari mi sa spus ca nu pot sa-mi mareasca salariu din motive ca nu le permite legea salarizari mai mult decit salariu minim pe economie.
Cum as putea obtine o marire de salariu cu noua lege si ce articol as putea arata ca sai conving de marire.
Buna diminta eu nu ma refeream la salariu ci la functia care a detinuto inainte de esire la pensie si acum cind sa reangajat este pe aceiasi functie este normal ?
Este normal, intrucat legea nu-i interzice angajarea pe aceeasi functie detinuta anterior pensionarii.
Iertati-ma ca va intreb, dar care majorare de 20% la 1 februarie 2017? OUG 2/2017 se refera la autoritatile publice locale, dar domnul nu precizeaza daca e incadrat la o asemenea institutie.