Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inceput concediu acomodare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inceput concediu acomodare

Anul de concediu de acomodare trebuie sa inceapa cu data sentintei judecatoresti de dare in plasament sau persoana in cazul poate sa-l inceapa dupa 2 luni de la sentinta? In ultimul caz (adica IL incepand dupa 2 luni), Se socoteste un an de la momentum intrarii in concediu sau un an de la sentinta?
Concediul de acomodare începe în perioada de încredințare a copilului în vederea adopției (deci trebuie solicitat după punerea în executare a hotărârii de încredințare a copilului în vederea adopției şi până la rămânerea definitivă a sentinţei de încuviinţare a adopţiei) şi
continuă până la împlinirea termenului maxim legal (1 an) ori până la împlinirea termenului pentru care a fost acordat (în cazul în care adoptatorul a solicitat un concediu mai mic de 365 de zile).

Concediul de acomodare poate fi solicitat până la data rămânerii definitive a sentinţei de încuviinţare a adopţiei (conform art.50 coroborat cu art.47 alin.(4) din Legea nr.273/2004).