Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie Test Psihologic
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie Test Psihologic

Buna ziua! As dori cateva lamuriri cu privire la contestatiile care se fac in urma rezultatului nefavorabil la testul psihologic. Privind testarea psihologica la ANP, in urma rezultatului nefavorabil se poate cere in contestatie rezultatul in scris cu punctajul exact obtinut? Deoarece se stiu problemele in acest sistem vizavi de testarile psihologice,cum si cine le ia... Daca pot cere acest rezultat in scris cu punctajul obtinut si mi se acorda in scris rezultatul testului cu punctajul obtinut, pot merge sa depun o plangere la DNA?sau plangerea la DNA o pot face si fara rezultatul in scris cu punctajul exact al testului psihologic? Mentionez ca am probe indubitabile privind fraudarea acestui concurs la ANP, un concurs pentru un post de ofiter, cu recrutare din sursa externa la care li s-a permis si inscrierea a doi subofiteri operativi din cadrul acelui penitenciar.Pe langa faptul ca nu aveau voie sa participe acei subofiteri la acest concurs,din 10 persoane care au participat la testarea psihologica,doar doua persoane au luat testarea psihologica, respectiv cei doi subofiteri.Pe langa asta, directorul unei institutii importante din orasul respectiv, nefiind prieten cu mine,dar avand intamplator cateva cunostinte comune,mi-a sugerat sa nu merg la testarea psihologica si sa nu particip la acest concurs si ca ar fi mai bine sa merg la concursul celalalt la care m-am inscris( m-am inscris si la alte penitenciare pentru ocuparea acelui post de ofiter,dar daca am picat aici testarea psihologica nu mai pot da timp de 6 luni o alta testare). Pe langa asta, in ziua in care am ajuns la Rahova sa sustin testarea psihologica, din aproximativ 100 de oameni cati eram la poarta penitenciarului, ofiterul care ne-a preluat de la poarta ma cunostea dinainte..eu habar nu aveam cine este,nu-l mai vazusem ,dar m-a luat in primire inca de la poarta si mi-a zis ca a vazut ca m-am inscris in mai multe locuri si e pacat fiindca daca nu iau testul psihologic am cheltuit banii degeaba.(practic isi cerea scuze anticipat sau imi plangea de mila sau plangea de mila banilor mei pe care i-am pierdut cu drumurile facute prin tara). Asadar,pentru a merge la DNA sa fac o plangere..(bineinteles ca mai am si alte dovezi cum ca s-a favorizat concursul..pe langa faptul ca cei doi nu aveau voie sa participe la acest concurs...pot indica cu exactitate cine va castiga acel concurs dintre cei doi..unul dintre ei a fost bagat pentru a face "concurenta" si a nu iesi in evidenta)Eu vreau sa merg la DNA ,sa urmareasca tot procesul concursului pana la final si sa observe ca tot ceea ce voi declara ,asa va fi,punct cu punct. Pot cere in scris rezultatul obtinut la testul psihologic?..cu acel punctaj?..fiindca ei corecteaza testele psihologice dupa un punctaj...si doar aici la testarea psihologica pot manevra..fiindca odata scapat de testarea psihologica, ei stau cu frica in san,nu mai au nicio baza..concurentul poate invata tot si poate scrie cuvant cu cuvant tot in acel test scris si poate deturna foarte usor rezultatul asteptat de ei.
assportiva, utilizator