Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... clarificare hotarare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

clarificare hotarare

Buna ziua.Fiica mea a solicitat in instanta majorarea pensiei alimentare. Instanta, prin hotarare definitiva si irevocabila a decis ca pensia sa fie marita, citez„1/4 din venitul minim brut pe economie„. Este bine? Din venitul minim brut pe economie? Noi stim ca din venitul net. In acest caz cat trebuie sa plateasca fostul sot?
Bine, nebine, asa a hotarat instanta. Dvs va convine, iar daca tatalui nu, nu are decat sa atace hotararea. Daca a trecut termenul de atac si hot a ramas definitiva, trebuie sa ii plateasca asa cum s-a hot, 1/4 din salariul minim brut, adica 362.5 lei.

Daca nu are salariu si se raporteaza la salariul minim pe ec, de cele mai multe ori s-a stabilit raportat la brut.
Daca munceste, se raporteaza la net, atat cat are.