Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza de mobilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza de mobilitate

daca societatea mea are mai multe puncte de lucru deschise pe a raza de 10 km, pot introduce in CIM o clauza de mobilitate? cum ar trebui sa sune, avand in vedere ca nu e vorba de delegare??
intreb acest lucru intrucat salariatii au constituit o ”practica unitara” din refuzul de a semna informari si acte aditionale de la un punct de lucru la altul.
precizez ca in toate cele 6 pct de lucru se desfasoara aceeasi activitate.
multumesc
Se poate insera o asemenea clauza cam in sensul celor aratate de art.25 din Codul Muncii pentru cuantificarea acesteia fie se acorda o suma de bani cu tilu de spor, maxim 15% din salariul de baza ori o suma fixa.
1. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 25. - Prin clauza de mobilitate partile in contractul individual de munca stabilesc ca, in considerarea specificului muncii, executarea obligatiilor de serviciu de catre salariat nu se realizeaza intr-un loc stabil de munca. In acest caz salariatul beneficiaza de prestatii suplimentare in bani sau in natura.
2. In CIM aveti un punct D. Locul de munca. La acesta scrieti: la oricare din punctele de lucru ale unitatii, conf.art.25 din Codul muncii.
3. Atentie insa la ultima propozitie din art.25: trebuie ca salariatul sa fie stimulat sa accepte aceasta instabilitate a locului de munca.
Temeiurile clauzei de mobilitate:
art 17, alin 2, lit b), art. 20, lit d) si cel am,intit mai sus art. 25 Codul Muncii.
Clauza de mobilitate va specifica faptul ca executarea obligatiilor de serviciu de catre salariat nu se va realiza intr-un loc stabil de munca, ci in diferite locuri de munca.
Mobilitatea locului de munca poate fi generata fie de specificul activitatii fie de vointa angajatorului. Modificarile locului de munca nu vor fi temporare ci continue sau intermitente.
Salariatul are dreptul la un spor la salariu, deoarece nefiind in delegatie sau detasare pe perioada deplasarilor nu va beneficia de indemnizatiile respective.
tudorvaleriu a scris:

1. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 25. - Prin clauza de mobilitate partile in contractul individual de munca stabilesc ca, in considerarea specificului muncii, executarea obligatiilor de serviciu de catre salariat nu se realizeaza intr-un loc stabil de munca. In acest caz salariatul beneficiaza de prestatii suplimentare in bani sau in natura.
2. In CIM aveti un punct D. Locul de munca. La acesta scrieti: la oricare din punctele de lucru ale unitatii, conf.art.25 din Codul muncii.
.

da, stiu de punctul D, insa daca initial il angajez pt a lucra la pct de lucru X, pot insera o clauza de genul ”isi va desfasura activitatea la pct X, cu posibilitatea ca ulterior sa i se modifice locul de munca la oricare din pct. de lucru ale unitatii, avand in vedere specificul activitatii desfasurate de unitate, urmand ca pt aceasta sa beneficieza de un spor de ....% din salariul de incadrare, conform prevederilor art.25 CM?”
Da, numai ca e cam mult de scris si nu prea e loc. Daca aveti loc scrieti asa cum ati zis.