Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rest pedeapsa in cazul contopirii pedepselor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rest pedeapsa in cazul contopirii pedepselor

 Condamnă pe inculpatul , sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de: - sprijinirea unui grup infracţional organizat, prev. de art. 7 alin. 1 din Legea nr. 39/2003 privind prevenirea şi combaterea criminalităţii organizate, cu aplicarea art.74 alin. 1 lit. a şi art.76 alin. 1 lit. c şi alin. 3 Cod Penal de la 1968 şi art.5 Cod Penal şi art.396 alin. 10 Cod procedură penală (prin recalificarea faptei din cea pentru care s-a dispus trimiterea în judecată, respectiv de sprijinirea unui grup infracţional organizat, prev. de 367 alin. 1 şi 2 Cod Penal), la pedeapsa de 1 (un) an închisoare; cf art.12 din Legea 187/2012 de punere în aplicare a Noului Cod Penal, în temeiul art. 71 alin. 1 şi 2 Vechiul Cod penal, se interzic inculpatului drepturile prev. de art. 64 al. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Vechiul Cod penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat), cu titlu de pedeapsă accesorie. - complicitate la contrabandă, prev. de art. 26 Cod penal de la 1968 raportat la art. 270 rap. la art. 274 din Legea nr. 86/2006 privind Codul Vamal al României (1 act material), cu aplic. art.74 alin. 1 lit. a şi art.76 alin. 1 lit. c şi alin. 3 Cod Penal de la 1968, art.5 Cod Penal şi art.396 alin. 10 Cod procedură penală (prin recalificarea faptei din cea pentru care s-a dispus trimiterea în judecată, respectiv de complicitate la contrabandă prev. de art. 48 Cod Penal raportat la art. 270 rap. la art. 274 din Legea nr. 86/2006 privind Codul Vamal al României), la pedeapsa de 1 (un) an închisoare; cf art.12 din Legea 187/2012 de punere în aplicare a Noului Cod Penal, în temeiul art. 71 alin. 1 şi 2 Vechiul Cod penal, se interzic inculpatului drepturile prev. de art. 64 al. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Vechiul Cod penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat), cu titlu de pedeapsă accesorie; Constată că faptele pentru care inculpatul a fost condamnat prin prezenta sunt concurente cu fapta pentru care inculpatul a fost condamnat prin sentinţa penală nr. 105 din data de 06.03.2012 pronunţată de Tribunalul Constanţa în dosar nr. 613/118/2009, definitivă prin decizia Curţii de Apel Constanţa nr.301/P din data de 30.04.2014, prin care inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă principală de 2 ani în regim de detenţie, pedeapsa complementară prevăzută de art. 66 alin.1 lit. a, b Cod penal cu referire la art.67 alin.2 Cod penal cu aplicarea art. 12 din Legea 187/2012 pe o durată de 1 an şi 6 luni şi pedeapsa accesorie prevăzută de art. 65 alin.1 Cod penal cu referire la art. 66 alin. 1 lit. a, b Cod penal şi cu aplicarea art. 12 din Legea 187/2012. În temeiul art.33 lit. a şi art.34 alin. 1 lit. b, art. 35 alin. 3 Cod penal de la 1968 cu aplicarea art.5 Cod Penal cu aplicarea art. 12 din Legea 187/2012 constată că infracţiunile sunt concurente şi contopeşte pedepsele aplicate în pedeapsa cea mai grea - de 2 (doi) ani închisoare; în temeiul art. 71 alin. 1 şi 2 Cod penal de la 1968, se interzic inculpatului drepturile prev. de art. 64 al. 1 lit. a şi lit. b Cod penal de la 1968 (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat), cu titlu de pedeapsă accesorie; în temeiul art. 64 alin. 1, 2 Cod penal de la 1968 cu referire la art. 65 alin. 2 Cod penal de la 1968 se interzic inculpatului drepturile prev. de art. 64 al. 1 lit. a teza a II-a şi lit. b Vechiul Cod penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat), cu titlu de pedeapsă complementară, pe o durată de 1 an şi 6 luni. Potrivit art. 36 alin. 3 Cod penal de la 1968 deduce din durata pedepsei aplicate perioada efectiv executată a pedepsei de la 05.05.2014 – 05.08.2015. Constată că inculpatul a fost liberat condiţionat din executarea pedepsei de 2 ani (condamnat prin sentinţa penală nr. 105 din data de 06.03.2012 pronunţată de Tribunalul Constanţa în dosar nr. 613/118/2009, definitivă prin decizia Curţii de Apel Constanţa nr.301/P din data de 30.04.2014), la data de 05.08.2015, prin sentinţa penală nr. 2725 din data de 31.07.2015 a Judecătoriei Iaşi, definitivă prin necontestare la data de 05.08.2015, cu un rest de 273 zile.

As dori sa stiu ce mai este de executat! Multumesc anticipat
MihaelaCami, utilizator