Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie alimentara

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema cu care ma confrunt. In aprilie 2012 s-a stabilit o pensie alimentara in cuantum de 1/4 din salariul minim pe economie, respectiv 175 lei . intre timp, salariul minim a ajuns la 1450 si tatal copilului plateste in continuare 200 ron de ani. care este formalitatea prin care pot aduce recalcularea la zi, si calculul acesteia avand in vedere ca tatal obtine si alte categorii de venituri ( 250 E din inchirierea unui apartament) . ma poate lamuri cineva care este modalitatea de calcul cat si suma rezultata ?

cu stima,
Andra P
andra721, utilizator
Nu mai e nevoie de nici o recalculare. Dacă instanța a decis cota procentuală de 1/4, pensia copilului se actualizează automat când crește fără a mai apela la instanța de judecată.
Deci dacă e din brut trebuie sa plătească automat 1/4 din 1450 care înseamnă 362,50 lei.
Dacă e raportat la net, trebuie să plătească din start 1/4 din 1065 din care rezultă 266,25 lei.
Multumesc pentru raspuns . instanta n-a precizat explicit, net sau brut, a dat doar suma : 175 ron... ceea ce a trebuit sa anchetez eu cat a fost salariul minim pe economie la data pronuntarii HJ ( 04.2012). ( 700 ron brut). In legatura cu alte venituri suplimentare ce puteti sa-mi spuneti ? au si ele o cota procent adunat la acel 1/4 ?
Da, insa la fel, acelea sunt venituri brute, dv. aveti dreptul din net...
scuze.. e o ameteala totala in capul meu. in 2012 instanta s-a pronuntat in suma de 175 ron reprezentant 1/4 din salariul minim pe economie ( nespunand brut sau net ). uitandu-ma pe internet la salariul din 2012.. observ ca a fost 700 brut. de ce din net daca 1/4 din 700 fac 175 ? nu ar trb sa fie acelasi lucru si la salariul de 1450 ? = 362
Doamnă, "Nu cerceta aceste legi,
Că eşti nebun când le-nţelegi!"
Trebuie să solicitaţi mărirea pensiei alimentare la 25% din venit, dar nu mai puţin de 25% din venitul minim pe economie. Astfel, sunteţi asigurată şi pentru perioada când tatăl minorului nu obţine venituri.
Veniturile din chirii trebuiesc dovedite şi, mai ales, trebuie să fie continue, deci să puteţi dovedi că are contract de închiriere pe o perioadă mai îndelungată şi să aveţi act oficial, nu "din auzite"