Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ff pe firma achitata cu card apartinand unei pers ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ff pe firma achitata cu card apartinand unei pers fizice

as dori sa stiu daca este posibila si in regula urmatoarea situate:
- o ff eliberata unei SC a fost achitata cu cardul unei pers fizice. este ok?
Nu prea e ok.
In principiu,daca se facea plata cu mentiunea " incasat de la x pentru SC....SRL" era ok
in sensul asta ma gandeam si eu, insa nu stiu nicio reglementare legala care care sa imi confirme acest lucru...
ma ajuta cineva?
Nu prea este corect, insa nu consider nici ca ar fi ilegal si avand in vedere ca se intampla in realitate, noua contabililor nu ne ramane decat sa contabilizam operatiunea.

Daca persoana care este posesoarea cardului este asociat facem plata astfel:

401 "Furnizori" = 4551 "Asociati - conturi curente" cu suma achitata

iar daca persoana care este posesoarea cardului este o alta persoana facem plata astfel:

401 "Furnizori" = 462 "Creditori diversi" cu suma achitata.
dpdv contabil probabil aveti dreptate
dpdv juridic situatia poate fi abordata astfel:
persoana fizica crediteaza SC beneficiara, platind aceste sume. Se face creditare firma (sa ne spuna dnii contabili cum....ce cont) apoi se "restituie" suma persoanei fizice.
este vorba de un imprumut de consumatie, pe care firma il va restitui persoanei fizice ulterior, cu o dispozitie de plata.
legal este OK. contabil.....nu stiu :)
Tineti cont de ce v-a scris dl Manea.Sunt corecte inregistrarile!Sincer,ma gandeam si eu sa va propun ceva asemanator.