avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ff pe firma achitata cu card apartinand unei pers ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ff pe firma achitata cu card apartinand unei pers fizice



as dori sa stiu daca este posibila si in regula urmatoarea situate:
- o ff eliberata unei SC a fost achitata cu cardul unei pers fizice. este ok?
Cel mai recent răspuns: ionelmic , utilizator 14:06, 8 Decembrie 2009
Nu prea e ok.
In principiu,daca se facea plata cu mentiunea " incasat de la x pentru SC....SRL" era ok
in sensul asta ma gandeam si eu, insa nu stiu nicio reglementare legala care care sa imi confirme acest lucru...
ma ajuta cineva?
Nu prea este corect, insa nu consider nici ca ar fi ilegal si avand in vedere ca se intampla in realitate, noua contabililor nu ne ramane decat sa contabilizam operatiunea.

Daca persoana care este posesoarea cardului este asociat facem plata astfel:

401 "Furnizori" = 4551 "Asociati - conturi curente" cu suma achitata

iar daca persoana care este posesoarea cardului este o alta persoana facem plata astfel:

401 "Furnizori" = 462 "Creditori diversi" cu suma achitata.
dpdv contabil probabil aveti dreptate
dpdv juridic situatia poate fi abordata astfel:
persoana fizica crediteaza SC beneficiara, platind aceste sume. Se face creditare firma (sa ne spuna dnii contabili cum....ce cont) apoi se "restituie" suma persoanei fizice.
este vorba de un imprumut de consumatie, pe care firma il va restitui persoanei fizice ulterior, cu o dispozitie de plata.
legal este OK. contabil.....nu stiu :)
Tineti cont de ce v-a scris dl Manea.Sunt corecte inregistrarile!Sincer,ma gandeam si eu sa va propun ceva asemanator.

Alte discuții în legătură

Plata cu cardul personal administrator micro. cum ar trebui contat? dida5801 dida5801 Buna ziua, va rog sa ma indrumati in urmatoarele situatii: 1- administratorul a folosit cardul personal pentru plata combustibilului auto(contract comodat). ... (vezi toată discuția)
Inregistrare plata cu card credit georgiapopa georgiapopa Buna ziua. Vreau sa va intreb cum se inregistreaza o plata , pe firma, cu cardul de credit. Am achizitionat ceva de la un furnizor, la factura s-a atasat ... (vezi toată discuția)
Factura persoana juridica achitata cu card de persoana fizica andreeamares andreeamares Buna seara. Am si eu o nelamurire... Se da urmatoarea situatie: O factura a unei persoane juridice este platita de catre o persoana fizica (fara legatura cu ... (vezi toată discuția)