avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... continuare partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

continuare partaj

Daca in timpul derularii unui proces de partaj, una dintre parti a decedat, procesul poate continua?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 09:53, 17 Septembrie 2009
Da, cu introducerea in cauza a mostenitorilor legali ai defuntului/defunctei.
da, se va dispune introducerea in cauza a succesorilor .
daca acestia exista si daca binenteles accepta succesiunea !!
Asa cum au precizat foarte corect colegii mei (=D>), daca exista mostenitori legali sau testamentari si accepta mostenirea, procesul poate continua prin introducerea acestora in cauza respectiva...
Da, prin introducerea in cauza succesorilor acceptanti ( daca exista ).
Corecte raspunsurile colegilor.
Doua precizari insa:
1-Este necesar sa depuneti certificatuil de deces al partii si sa aratati care sunt mostenitorii in vederea citarii si introducerii in cauza.
2-Unele instante nu introduc mostenitorii in cauza decat daca fac dovada calitatii lor macar prin depunerea unui certificat de calitate de mostenitor. -nu certificat de mostenitor ci de calitate-.

Alte discuții în legătură

Introducerea în cauză a moștenitorilor mi ris mi ris Bună seara, aș avea și eu o întrebare. Dacă o parte dintr-un proces civil și anume reclamanta, a decedat, ce se întâmplă dacă unul dintre ... (vezi toată discuția)
Codul civil - succesiune total3r total3r Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat competent in urmatoarea situatie: Sunt posesorul unui testament facut prin notariat al unei persoane feminine care ... (vezi toată discuția)
Posibila sucesiune? irinu irinu Daca atunci cand esti an instanta si te judeci pe o parte din proprietate , cu vecinul, parintele decedeaza , sucesiunea nu se poate tine , si cele 6 luni trec ... (vezi toată discuția)