Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Conventie civila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Conventie civila

Buna,

Doresc sa angajezi agenti pe baza de comision si la ITM mi-au zis ca trebuie sa angajezi cu macar 2 ore ceace nu cred pentru ca sunt ziarist, agenti (ex Avon) etc care nu sunt angajati si primesc salarii, comisioane etc.
Mai demult se putea face cu "conventie civila" si precis ca si acum exista ceva asemanator.
Va rog sa ma ajutati. Multumesc!
irinamayer a scris:

Puteti incheia un contract de colaborare cu persoanele respective. Conventiile civile nu mai sunt permise intre persoane fizice si persoane juridice, fiind pwermise numai intre PFA si pers. juridice.

Imi puteti sustine cu un citat din lege aceasta afirmatie?
De cand nu sunt permise conventiile civile intre pj si pf?

Definiti contract de colaborare. Ce taxe se platesc? Aveti un model?