Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Voluntariat la firma la care sunt angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Voluntariat la firma la care sunt angajat

Buna seara,
Am citit ultima modificare cu privirea la legea voluntariatului, dar nu am inteles un lucru. Eu sunt angajat la firma x pe program normal de 8 ore, dar aici beneficiez de aparatura si programe pe care acasa nu le am. Si ca sa ma dezvolt si sa invat mult mai multe as vrea sa stau dupa program. Problema e ca angajatorul nu doreste acest lucru, ca sa nu ii fac probleme cu aceste ore suplimentare pe care as dori sa le fac (nu doresc renumeratie). In acest caz e posibil sa fac un contract de voluntariat ceva?
Multumesc. Stima
Nu puteti desfasura activitate de voluntariat la un SRL, chiar daca va este si angajator.

Potrivit Legii nr.78/2014, organizaţia-gazdă este persoana juridică de drept public sau de drept privat, fără scop lucrativ, care organizează şi administrează activităţi de voluntariat.

De asemenea, este interzis, sub sancţiunea anulabilităţii, să se încheie contract de voluntariat în scopul de a evita încheierea unui contract individual de muncă sau, după caz, a unui contract civil de prestări de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros pentru efectuarea prestaţiilor respective.