Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe concediu medical?
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe concediu medical?

Daca sunt in concediu medical si sunt unic intretinator a unui minor de 6 ani , este legal sa mi se mai faca si poprire pt aceasta perioadă si daca da. Care este cuantumul , pt ca nu ne mai putem întreține mai ales fiind si perioadă de boală atât eu cat si copilul... Multumesc anticipat...
Teoretic nu ar trebui să vă poprească veniturile pentru incapacitate temporară de muncă, dar pentru asta trebuie să vă luptați...

Legea așa spune prin ART.729 NCPC - Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.