Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Buna ziua! Lucrez la o cafenea part time si in contract programul de lucru este de 2 ore pe zi, de luni pana vineri. Se poate face carte de munca pentru aceste ore?
ElenaD1, utilizator
De la 01.01.2011, cartea de munca s-a desfiintat. Pentru perioada lucrata dupa 01.01.2011 se intocmeste adeverinta de vechime.
Incepand cu 01.01.2011, s-a abrogat Decretul 92/1976 privind carnetele de munca. Astfel, ca incepand cu aceasta data vechimea in munca se probeaza numai cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori.
Aceste adeverinte se pot intocmi pentru un numar asa mic de ore de munca?
Adeverintele de vechime se intocmesc indiferent de durata timpului de munca mentionata in c.i.m. , norma intreaga sau timp partial.
Multumesc pentru ajutor!