Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributii sanatate \"din mana\"
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributii sanatate "din mana"

Cat trebuie platit minim in cazul in care se incheie un contract de asigurare privata cu Casa de sanatate?

Din cate stiu, venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (1450 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie, contributia este de 79,75 lei pe luna.