avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributii sanatate \"din mana\"
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributii sanatate "din mana"

Cat trebuie platit minim in cazul in care se incheie un contract de asigurare privata cu Casa de sanatate?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:45, 3 Aprilie 2017
Din cate stiu, venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (1450 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie, contributia este de 79,75 lei pe luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara - card de santate persoane fara loc de munca GabrielCapita GabrielCapita Nu am servici si nici sotia deci nici la contributie sanatate nu avem platit, itrebarea este mai avem dreptul cardul de sanatate . (vezi toată discuția)
Cotizarea pentru pensie, sanatate, somaj draganmariana draganmariana Buna seara, va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare? Am o cunostiinta din Braila, si doreste sa-si plateasca pensia, sanatatea si somajul ... (vezi toată discuția)
Contract de asigurare in sistemul public de sanatate ladyana ladyana Buna ziua, Am 58 ani, fara venit, iar pana anul trecut am fost coasigurata.Acum nu, si doresc sa stiu cum pot achita asigurarile de sanatate si cat este ... (vezi toată discuția)