Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere facturi

Care sunt textele legale care reglementeaza emiterea de facturi pentru livrarea de bunuri?
Ce se intampla daca o societate emite factura, nu livreaza marfa insa societatea primitoare a bunului inregistreaza factura in contabilitate si semneaza receptia.
Problema nu e la factura, ci la nota de receptie. Inregistrarea in contabilitate a bunurilor se face in baza facturii si a notei de receptie. De exemplu factura se emite cand marfa paraseste depozitul, etc. iar bunurile pot sa ajunga sau nu la beneficiar.

Cf. Ordinului nr. 2634/2015 privind documentele financiar-contabile:

Nota de recepţie şi constatare de diferenţe (NIR) serveşte ca:
- document pentru recepţia bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.

Din ce data este factura si in ce data s-a inregistrat la beneficiar? Intrebati in calitate de benficiar sau de furnizor?
Ioan Petru Butariu, Contabil
in calitate de beneficiar
Ar trebui sa refaceti inregistrarile daca se poate.
Ce articol din ordin ati citat? Nu gasesc textul.
Este extras din anexa 2 la ordin 2634/2015 care s-a publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 910 bis.