avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere facturi

Care sunt textele legale care reglementeaza emiterea de facturi pentru livrarea de bunuri?
Ce se intampla daca o societate emite factura, nu livreaza marfa insa societatea primitoare a bunului inregistreaza factura in contabilitate si semneaza receptia.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 10:00, 7 Aprilie 2017
Problema nu e la factura, ci la nota de receptie. Inregistrarea in contabilitate a bunurilor se face in baza facturii si a notei de receptie. De exemplu factura se emite cand marfa paraseste depozitul, etc. iar bunurile pot sa ajunga sau nu la beneficiar.

Cf. Ordinului nr. 2634/2015 privind documentele financiar-contabile:

Nota de recepţie şi constatare de diferenţe (NIR) serveşte ca:
- document pentru recepţia bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.


Din ce data este factura si in ce data s-a inregistrat la beneficiar? Intrebati in calitate de benficiar sau de furnizor?
Ultima modificare: Marți, 4 Aprilie 2017
Ioan Petru Butariu, Contabil
in calitate de beneficiar
Ar trebui sa refaceti inregistrarile daca se poate.
Ce articol din ordin ati citat? Nu gasesc textul.
Este extras din anexa 2 la ordin 2634/2015 care s-a publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 910 bis.

Alte discuții în legătură

Nota de constatare diferente - factura storno irina_trusca irina_trusca Buna ziua, Am gasit in Ordinul 3512 - 2008 ca la receptia unor produse se poate intocmi Nota de receptie si constatare diferente (cod 14-3-1A). Acest ... (vezi toată discuția)
Receptie produse LucicaBuzea LucicaBuzea Buna ziua,as dori sa-mi spuna si mie o persoana specializata ( cum santeti toti cei raspundeti )la urmatoarea intrebare. Iau marfa de la furnizori ,dar nu am ... (vezi toată discuția)
Revanzare produse achizionate prin licitatii electronice ncris78 ncris78 Un SRL sau o PFA poate pune in vanzare obiecte achizitionate prin licitatii pe diverse site-uri de acest gen (gen Ebay)? Sau obiecte colectate/cumparare de la ... (vezi toată discuția)