Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nota de constatare diferente - factura storno
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nota de constatare diferente - factura storno

Buna ziua,

Am gasit in Ordinul 3512 - 2008 ca la receptia unor produse se poate intocmi Nota de receptie si constatare diferente (cod 14-3-1A).
Acest document contabil se foloseste numai cand sunt diferente cantitative fata de factura/aviz sau se poate folosi si in situatia in care se constata ca produsele sunt neconforme dpdv calitativ?
In cazul intocmirii Notei de constatare diferente, din cate am citit in lege, un exemplar ajunge si la furnizor.
Furnizorul este obligat sa intocmeasca factura de storno pe cantitatea din Nota de constatare diferente?
Daca da, in ce lege este mentionat acest lucru?

Multumesc.
Ordin 3512/2008 a fost abrogat de Ordin 2635/2015.l Nota de recepţie şi constatare de diferenţe (NIR) serveşte ca:
- document pentru recepţia bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
Furnizorul este instiintat de diferentele constatate conform intelegerii contractuale.Nu este obligatorie transmiterea NIR-ului .Furnizorul la fel de bine poate sa nu recunoasca aceste diferente.Nu este obligatie stipulata de lege, este o procedura contractuala, Pana( daca) va emite factura storno, puteti face autofactura.Aveti prevederea in codul fiscal.