avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația de CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația de CCC

Bună ziua! Am 2 întrebări legate de indemnizația pentru creșterea copilului: știu că recent s-a schimbat această lege și acum, pentru a putea beneficia de această idemnizație, trebuie ca în ultimii 2 ani să am 12 luni lucrate. Întrebarea 1 este următoarea: dacă în momentul când aflu că sunt însărcinată nu lucrez nicaieri, dar am 12 luni lucrate în ultimii 2 ani, atunci pot beneficia de indemnizație? Sau trebuie să fiu angajată neapărat?
Întrebarea 2: dacă lucrez, dar vreo 2-3 luni am avut o pauză și n-am lucrat, dar îndeplinesc cele 12 luni din ultimii 2 ani, primesc indemnizația?
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 6 Aprilie 2017
MariF1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:10, 6 Aprilie 2017
MariF1 a scris:

....Întrebarea 1 este următoarea: dacă în momentul când aflu că sunt însărcinată nu lucrez nicaieri, dar am 12 luni lucrate în ultimii 2 ani, atunci pot beneficia de indemnizație? Sau trebuie să fiu angajată neapărat?
Întrebarea 2: dacă lucrez, dar vreo 2-3 luni am avut o pauză și n-am lucrat, dar îndeplinesc cele 12 luni din ultimii 2 ani, primesc indemnizația?
Mulțumesc anticipat!


1. OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......


Prin urmare, cele 12 luni eligibile pentru CCC trebuie sa le aveti la data nasterii copilului.

2. Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

In speta, daca în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, ati realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit , atunci veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație crestere copil julia_mik julia_mik As vrea sa stiu daca raman gravidă si sunt angajată iar la scurt timp dupa după ce anunt firma ca sunt însărcinată imi dau demisia(probleme personale) ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie fara stagiu de cotizare in ultimele 12 luni Daniel Rus81 Daniel Rus81 Buna ziua, In situatia in care sotia,nu are stagiu de cotizare in ultimele 12 luni,poate solicita indemnizatie de crestere a copilului,avand in vedere ca a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil gyani gyani Am fost angajata pe 1 iunie 2016, am nascut pe 26 aprilie 2017 , am platit din mână stagiul de cotizare ptr.Aprilie si Mai 2016 ptr. a completa stagiul de ... (vezi toată discuția)