Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare imobil pe numele unui minor si drepturile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare imobil pe numele unui minor si drepturile sotiei

Buna ziua,
Situatia: am un copil de 12 ani. De 6 luni m-am recasatorit. Am un imobil pe care vreau sa il vand si sa cumpar un alt imobil pe numele copilului meu fara ca sotia sa aiba vreun drept asupra lui. eu sunt prorietarul si vreau sa ma asigur ca fiica mea va avea acest imobil. temerea este ca daca vand acum si cumpar pe numele meu, actuala sotie va avea drept de mostenire asupra acestui imobil.
vreau sa ma asigur ca orice s-ar intampla cu mine, fiica mea va avea unde sa locuiasa.
cum pot proceda? fiind minora, cum pot cumpara pe numele ei?
multumesc!
Vindeti imobilul si cumparati direct pe numele copilului. Il poate reprezenta mama pe copil, ca dvs ii donati banii.
Actuala sotie va putea ataca actul de donatie daca decedati inaintea ei,daca va mai e sotie la data decesului dvs, daca ii incalca rezerva succesorala.. multi de daca,asa ca puteti sta linistit zic eu.
Multumesc pentru raspuns!
Mama nu poate reprezenta copilul. Poate cumva bunica, adica mama mea?
Multumesc!
Se poate cumpara locuinta pe numele copilului dar trebuie sa aiba un reprezentant legal care sa i administreze bunurile pana la varsta majoratului.Specificati asta in contractul de vanzare-cumparare.Administratorul sa nu poata instraina bunul respectiv.
Si,da,poate fi si bunica copilului reprezentant legal.Poate fi orice persoana in care aveti dumneavoastra incredere.
Vă încurcați prezentul, vă încurcați viitorul și nici pe al fetei nu-l văd bine...

Acolo unde dvs. vedeți o singură cărare (și vi se pare a fi de rezolvare, dar de multe ori duce în prăpastie), avocatul vede un fel de autostradă cu mai multe benzi :)

Alegerea celei mai bune căi depinde însă de amănunte. De toate amănuntele care n-au încăput în 7 rânduri.

Spre pildă, vreți să vindeți ap. (și) din alte motive? Sau vreți-l să vindeți doar pentru scopul arătat?

Vă simțiți încă verde sau aproape de groapă?

Închideți ochii și imaginați-vă ...viitorul ginere. Eu am o vagă senzație că vreți să vă maximizați șansele de a dormi la bătrânețe pe o bancă în parc.