Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

Care este modalitatea de a ma retrage din Asociatia de proprietari? Multumesc.
Care sunt motivele pentru care doriti sa va retrageti din asociatie?

Retragerea nu rezolva nimic, aveti aceleasi obligatii ca si restul proprietarilor care sunt membri si trebuie sa respectati toate hotararile asociatiei si deciziile comitetului executiv.

Prin ramanerea in asociatie aveti dreptul sa va spuneti punctul de vedere in cadrul adunarilor generale cu privire la activitatea asociatiei.

Daca nu veti mai fi membru nu veti putea vota hotararile AG si nici nu avea vreo opinie referitoare la activitatea asociatiei ptr simplul motiv ca asociatia este a membrilor proprietari si nu a nemembrilor.

Art. 9
Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au dreptul sa participe, cu drept de vot, la adunarea generala a proprietarilor, sa isi inscrie candidatura, sa candideze, sa aleaga si sa fie alesi in structura organizatorica a asociatiei de proprietari. Pentru a beneficia de dreptul de a fi ales, persoana in cauza trebuie sa aiba capacitate deplina de exercitiu.

Art. 24
(4) Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.
cyan a scris:

Care sunt motivele pentru care doriti sa va retrageti din asociatie?
......

Cred ca in discutia de mai jos se afla motivele :
www.avocatnet.ro/content/for...

Modalitatea: o simpla cerere scrisa...