avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire tacita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire tacita

Bună ziua,

daca nu am deschis succesiune dupa decesul părintilor mei, eu fiind unicul copil, locuind cu ei in casă, ce drepturi am asupra casei și copilul meu mă poate înlătura de la moștenire sau poate să deschidă succesiune fără acordul meu cât timp sunt in viață? Copilul meu, in urma divorțului de acum 25 de ani, traiește în strainătate.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Aprilie 2017
anette03, utilizator
Cel mai recent răspuns: anette03 , utilizator 11:28, 19 Aprilie 2017
Buna ziua.
Fiind unicul mostenitor, aveti dreptul la toate bunurile ramase dupa parintii dvs.
Copilul dvs. nu va poate inlatura de la mostenire cat timp sunteti in viata.
Vă mulțumesc pentru promptitudine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Adriana01 Adriana01 Va salut in primul rand si va multumesc anticipat in al doilea rand. Am o intrebare legata de mostenirea unei case.Bunicul care a decedat a lasat in urma ... (vezi toată discuția)
Partaj sau succesiune? DanaPuiu2006 DanaPuiu2006 Buna ziua. Trebuie sa va explic intai situatia: un prieten se afla in proces de divort, partaj si tutela copilului.Sotia decedeaza inainte de pronuntare. Ce ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire in alt judet N.Elena N.Elena Buna ziua! Sunt singurul copil la parinti. Tatal meu a murit anul acesta. Parintii lui sunt si ei morti. Tatal meu mai are 5 surori. As vrea sa deschid ... (vezi toată discuția)