Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire tacita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire tacita

Bună ziua,

daca nu am deschis succesiune dupa decesul părintilor mei, eu fiind unicul copil, locuind cu ei in casă, ce drepturi am asupra casei și copilul meu mă poate înlătura de la moștenire sau poate să deschidă succesiune fără acordul meu cât timp sunt in viață? Copilul meu, in urma divorțului de acum 25 de ani, traiește în strainătate.
anette03, utilizator
Buna ziua.
Fiind unicul mostenitor, aveti dreptul la toate bunurile ramase dupa parintii dvs.
Copilul dvs. nu va poate inlatura de la mostenire cat timp sunteti in viata.
Vă mulțumesc pentru promptitudine.