Forum Discuţii juridice Executare silită cat este poprirea pe salar
Discuție deschisă în Executare silită

cat este poprirea pe salar

Un salariat are 1500 lei lunar net. Am primit o poprire de la un executor judecatoresc si am platit cate 500 lei lunar in contul dat de dumnealui. In luna curenta, salariatul lucreaza insa 6 zile din 20 lucratoare si are de incasat 450 lei net (restul zilelor sunt nemotivate). Ii opresc tot o treime din salarul net? Cum procedez? (in luna asta are mai putin de 510 lei (1/2 salar minim net) - dar asta este numai pentru luna in curs.
O mică precizare: 1/2 din salariul minim net este 523,50 și nu 510.
Art. 729, alin 3 din NCPC nu vă permite să rețineți spre poprire din venitul destinat mijloacelor de existență, pentru sumele care sunt sub 525,50 lei, deoarece legea stabilește ca acest venit nu poate fi urmărit pentru nici un fel de datorie.
Faceți o adresă către executor prin care să-l informați că în acestă lună nu-i puteți popri nici 1 bănuț angajatului.
multumesc foarte mult pentru ajutor
Sunt aproape în aceeași situație.am salariul 556 lei net.si am fost îndrumată sa se trimită hârtie către executor pentru a fi înștiințat!Tocmai eram in dilema daca are rost sa trimită sau nu!(cei de la firma).
Trebuie înștiințat executorul invocând art. 729(fost 728), alin. 3 cod procedură civilă.
Dvs trebuie să vă rețină angajatorul diferența de bani care depășește 525,50 lei.
angajatorul nu retine 1/3 din diferenta de bani ce depaseste 525,5 din exemplul de mai sus?sant intr-o situatie asemanatoare,avand contract de munca 6 ore,cu 860 net.(860-530 jumatate din salar net minim pe economie=330 si 1/3 din 330=110 deci atat mi se retine?)multumesc anticipat pt raspuns