avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca un executor imi poate opri 1/3 din salariul meu net de 800 de lei. Acum angajatorul imi opreste 265 de lei din salariu sa ii puna in contul executorului.
Am citit pe internet si conform art 729 alin 3 din codul de procedura civila ar trebui sa opreasca doar ce depaseste jumatate din salariul minim pe economie. Cat ar trebui sa imi opreasca pana la urma?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: alesimtranslate , utilizator 22:18, 15 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se reține doar diferența care depășește 50% din salariul minim NET aferent lunii respective.
Baza legală este dată de ART. 729 ALIN. (3) cod procedură civilă.

În decembrie-2018 50% din salariul minim NET reprezintă suma de 581 lei. Acestă sumă trebuie să vă rămână MINIM în mână ca sursă de subzistență.

În funcție de procentul aplicat și cumulul de executări, poate reține tot de depășește suma minimă de subzistență de 581 de lei.

Deci conform legii în vigoare, în decembrie-2018 Executorul Judecătoresc poate reține maxim 800-581=219 lei.
219 lei este reținerea legală - NU 265 lei.

Din ianuarie-2019 salariul minim NET creste la 1.263 lei, iar 50% va reprezenta 631,50 lei.

Atenție la noul prag intangibil din ianuarie-2019 ==> 800-631,50=168,50 lei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Decembrie 2018
Dapix, utilizator
Pai cum retine Executorul ?
Poprirea nu v-o face angajatorul?
Multumesc mult pentru raspuns Dapix
Angajatorul meu a sunat la biroul executorului si i s-a comunicat de catre cineva de acolo ca trebuie sa imi opreasca 1/3 din salariu. Acum eu i-am spus angajatorului de legea asta dar se pare ca nu ma asculta pe mine si ii asculta pe cei de la biroul executorului, ca asa i s-a comunicat telefonic.
Eu pot face ceva?
Pot suna la ei si sa cer explicatii? Mai ales ca la anul voi plati mult peste ce ar trebui platit.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Decembrie 2018
alesimtranslate, utilizator
Angajatorul opreste suma de bani

DenisRif a scris:

Pai cum retine Executorul ?
Poprirea nu v-o face angajatorul?

Multumesc mult pentru raspuns Dapix
Angajatorul meu a sunat la biroul executorului si i s-a comunicat de catre cineva de acolo ca trebuie sa imi opreasca 1/3 din salariu. Acum eu i-am spus angajatorului de legea asta dar se pare ca nu ma asculta pe mine si ii asculta pe cei de la biroul executorului, ca asa i s-a comunicat telefonic.
Eu pot face ceva?
Pot suna la ei si sa cer explicatii? Mai ales ca la anul voi plati mult peste ce ar trebui platit.

Dapix a scris:

Se reține doar diferența care depășește 50% din salariul minim NET aferent lunii respective.
Baza legală este dată de ART. 729 ALIN. (3) cod procedură civilă.

În decembrie-2018 50% din salariul minim NET reprezintă suma de 581 lei. Acestă sumă trebuie să vă rămână MINIM în mână ca sursă de subzistență.

În funcție de procentul aplicat și cumulul de executări, poate reține tot de depășește suma minimă de subzistență de 581 de lei.

Deci conform legii în vigoare, în decembrie-2018 Executorul Judecătoresc poate reține maxim 800-581=219 lei.
219 lei este reținerea legală - NU 265 lei.

Din ianuarie-2019 salariul minim NET creste la 1.263 lei, iar 50% va reprezenta 631,50 lei.

Atenție la noul prag intangibil din ianuarie-2019 ==> 800-631,50=168,50 lei.

Alte discuții în legătură

Două credite restante, poprire pe salariu 50% . poate fi micșorat acest procent? cornel2222 cornel2222 Am o nelamurire daca imi poate da cineva un raspuns concret . Acum ceva timp am facut un imprumut la raifaisen si la provident ,datorita unor probleme in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub ... ixarililiana ixarililiana Buna ziua, Am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub slariul minim ) Executorul a decis ca poprirea sa se faca in cota de 1/3 / 1/2conform art ... (vezi toată discuția)
Poprire pensie rolony rolony Buna ziua, am si eu o intrebare : la o pensie de 870 lei care este valoarea popririi ? (vezi toată discuția)