Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pensie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pensie

Buna ziua, am si eu o intrebare : la o pensie de 870 lei care este valoarea popririi ?
Se reține doar diferența care depășește 50% din salariul minim NET aferent lunii respective.
Baza legală este dată de ART. 729 ALIN. (3) cod procedură civilă.

În decembrie-2018 50% din salariul minim NET reprezintă suma de 581 lei. Acestă sumă trebuie să vă rămână MINIM în mână ca sursă de subzistență.
Dapix, utilizator