avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pensie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pensie

Buna ziua, am si eu o intrebare : la o pensie de 870 lei care este valoarea popririi ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:26, 14 Decembrie 2018
Se reține doar diferența care depășește 50% din salariul minim NET aferent lunii respective.
Baza legală este dată de ART. 729 ALIN. (3) cod procedură civilă.

În decembrie-2018 50% din salariul minim NET reprezintă suma de 581 lei. Acestă sumă trebuie să vă rămână MINIM în mână ca sursă de subzistență.
Ultima modificare: Vineri, 14 Decembrie 2018
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire alesimtranslate alesimtranslate Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca un executor imi poate opri 1/3 din salariul meu net de 800 de lei. Acum angajatorul imi opreste 265 de lei din salariu ... (vezi toată discuția)
Popriri Lesurtap Lesurtap Buna ziua, am o poprire pe contul de pensie, si doresc sa stiu daca este legal.Mentionez ca pensia are valoarea de 565 roni si in acest cont nu intra alti bani ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub ... ixarililiana ixarililiana Buna ziua, Am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub slariul minim ) Executorul a decis ca poprirea sa se faca in cota de 1/3 / 1/2conform art ... (vezi toată discuția)