avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca un executor imi poate opri 1/3 din salariul meu net de 800 de lei. Acum angajatorul imi opreste 265 de lei din salariu sa ii puna in contul executorului.
Am citit pe internet si conform art 729 alin 3 din codul de procedura civila ar trebui sa opreasca doar ce depaseste jumatate din salariul minim pe economie. Cat ar trebui sa imi opreasca pana la urma?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: alesimtranslate , utilizator 22:18, 15 Decembrie 2018
Dacă Executorul Judecătoresc nu vrea să respecte legea privind Limitele Urmăririi Veniturilor Bănești, singura cale de rezolvare rămâne calea justiției civile.

Formulezi Contestație la executare și o depui la Judecătoria de domiciliu.
Asta trebuie depusă acum urgent cu nota de plată a salariului ca dovadă scrisă.
Să nu depui originalul fluturașului de salariu, ci numai copie xerox.

În plus mai poți RECLAMA Executorul la UNIUNEA NAȚIONALĂ A EXECUTORILOR JUDECĂTOREȘTI DIN ROMÂNIA la adresa de E-mail: uniune@executori.ro
Preferabil să le trimiți reclamația în format PDF cu toate detaliile și o notă de plată printată.

Dar prima dată cere de la angajator o adeverință cu venitul NET și mergi personal la executor să o depui la dosar cu nr. de înregistrare.
Dacă nu faci acest lucru executorul se spală pe mâini și te scoate vinovat în răspunsul pe care îl dă la reclamație motivând că nu ai depus la dosarul execuțional dovada cu venitul NET și astfel el nu ar fi știut că te încadrezi sub incidența ART. 729, ALIN. (3) cod procedură civilă.

Angajatorul nu are ce face, este TERȚ POPRIT și e obligat să execute și să poprească exact așa cum i-a ordonat executorul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Decembrie 2018
Dapix, utilizator
va multumesc mult pentru raspunsuri
o sa incerc asa cum m-ati sfatuit
va multumesc


Dapix a scris:

Dacă Executorul Judecătoresc nu vrea să respecte legea privind Limitele Urmăririi Veniturilor Bănești, singura cale de rezolvare rămâne calea justiției civile.

Formulezi Contestație la executare și o depui la Judecătoria de domiciliu.
Asta trebuie depusă acum urgent cu nota de plată a salariului ca dovadă scrisă.
Să nu depui originalul fluturașului de salariu, ci numai copie xerox.

În plus mai poți RECLAMA Executorul la UNIUNEA NAȚIONALĂ A EXECUTORILOR JUDECĂTOREȘTI DIN ROMÂNIA la adresa de E-mail: uniune@executori.ro
Preferabil să le trimiți reclamația în format PDF cu toate detaliile și o notă de plată printată.

Dar prima dată cere de la angajator o adeverință cu venitul NET și mergi personal la executor să o depui la dosar cu nr. de înregistrare.
Dacă nu faci acest lucru executorul se spală pe mâini și te scoate vinovat în răspunsul pe care îl dă la reclamație motivând că nu ai depus la dosarul execuțional dovada cu venitul NET și astfel el nu ar fi știut că te încadrezi sub incidența ART. 729, ALIN. (3) cod procedură civilă.

Angajatorul nu are ce face, este TERȚ POPRIT și e obligat să execute și să poprească exact așa cum i-a ordonat executorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Două credite restante, poprire pe salariu 50% . poate fi micșorat acest procent? cornel2222 cornel2222 Am o nelamurire daca imi poate da cineva un raspuns concret . Acum ceva timp am facut un imprumut la raifaisen si la provident ,datorita unor probleme in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub ... ixarililiana ixarililiana Buna ziua, Am o pensie de 1181 lei si 2 executari (pensia e sub slariul minim ) Executorul a decis ca poprirea sa se faca in cota de 1/3 / 1/2conform art ... (vezi toată discuția)
Poprire pensie rolony rolony Buna ziua, am si eu o intrebare : la o pensie de 870 lei care este valoarea popririi ? (vezi toată discuția)