Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... pot sa cer insoventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

pot sa cer insoventa?

Buna seara,am un SRL care merge prost din august 2008,lucrez in domeniul confectiilor textile,am ramas fara comenzi de lucru ,banii primiti din prestari servicii i-am dat pe salarii ,chirie ,curent.In momentul de fata am restante la buget,utilajele care sunt cumparate pe firma au fost licitate a 2-a oara,dar nu s-au cumparat,tot personalul este in somaj.Mai am furnizori pe care nu am avut posibilitate sa-i platesc din moment ce am avut conturile proprite de catre MFP.Am ramas cu o luna neplatita de salarii si nu mai am facturi de incasat.
Va rog sa imi spuneti pot sa scot firma in insolventa ?si care sunt urmarile in situatia de fata.Mentionez ca nu am bunuri personale ,o sa am probleme in familie? :( va multumesc anticipat
Legea privind procedura insolventei nr. 85/2006

Art. 143. - (1) Constituie infractiunea de bancruta simpla si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda neintroducerea sau introducerea tardiva, de catre debitorul persoana fizica ori de reprezentantul legal al persoanei juridice debitoare, a cererii de deschidere a procedurii in termen, care depaseste cu mai mult de 6 luni termenul prevazut la art. 27. [...]

Art. 27. - (1) Debitorul aflat in stare de insolventa este obligat sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozitiilor prezentei legi, in termen de maximum 30 de zile de la aparitia starii de insolventa. [...]

Art. 3. - In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
1. insolventa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizeaza prin insuficienta fondurilor banesti disponibile pentru plata datoriilor certe, lichide si exigibile :
a) insolventa este prezumata ca fiind vadita atunci cand debitorul, dupa 30 de zile de la scadenta, nu a platit datoria sa fata de unul sau mai multi creditori;
b) insolventa este iminenta atunci cand se dovedeste ca debitorul nu va putea plati la scadenta datoriile exigibile angajate, cu fondurile banesti disponibile la data scadentei;[...]
Incepeti procedura de faliment si astfel scapati de toate problemele.
trebuie sa cereti insolventa... din pacate zilele astea nu se judeca.
pentru a salva firma ar trebui sa aveti un plan ... si sa cereti reorganizarea pe baza lui. In cazul in care se aproba..... sunteti protejat de creditori si dobanzile sunt inghetate.
din descriere nu pare a fi cazul de reorganizare (ar insemna ca firma sa lucreze in acest timp) dar dvs stiti mai bine... succes
Intradevar,intentia mea a fost ca sa platesc si ultima factura incasata -pe salarii,deoarece acestia reprezentau rest de plata pe luna iunie,acum ce se va intampla in cazul in care MFP nu a vandut utilajele,cum va ramane cu creditorii?O sa ii pot plati ulterior:-/.Va multumesc