Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ridicarea minorilor de la un parinte iresponsabil .
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ridicarea minorilor de la un parinte iresponsabil .

Buna ziua . Doresc sa aflu actiunile ce trebuie desfasurate pentru a lua doi minori de la mama lor , daca aceasta paraseste tara in repetate randuri ( fara a declara la Primarie , dir. asistenta sociala ) lasandu-i in " grija " actualului sot . Sunt probleme tensionate intre cei doi parinti ( mama si actualul sot ) si minori , datorate modului de educare ( jigniri , interziceri de la activitati sportive , confiscari de bunuri ce nu le apartin parintilor actuali , ... , impotrivirea de a tine legatura cu celalalt parinte , adica cu mine ) .
Mentionez ca minorii vor sa plece de acolo si sa se mute cu totul la mine .
As dori sa-i iau cat mai rapid de acolo . Consider ca nu este un mediu sanatos pt cresterea copiilor .
Va multumesc .
Deschideţi acţiune de schimbare domiciliu minori şi, concomitent, ordonanţă preşedinţială cu acelaşi obiect.
Dacă copiii sunt suficient de mari, vor fi ascultaţi de instanţă, dacă sunt mai mititei, se va face evaluarea psihologică a acestora.