Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cursul de formare-vechime in munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cursul de formare-vechime in munca?

Buna ziua!
(Mai intai, as vrea sa va spun ca acest site Avocatnet.ro merge foarte greu, uneori deloc-nu incarca pagina, sau nu primesc raspuns.Va rog sa luati legatura cu cine trebuie ca sa repare.Multumesc mult)

Primesc ajutor social si trebuie sa prestez niste zile de munca pe luna.In Legea 416 a venitului minim garantat se spune ca persoanele care urmeaza un curs de formare profesionala gratuita e scutita de acele zile de munca.
Este adevarat?
A doua intrebare: perioada in care urmez acest curs se considera vechime in campul muncii?
Va multumesc.
1. Legea 416/2001
art.7^2
Face excepţie de la îndeplinirea obligaţiilor prevăzute la art. 6 alin. (2) şi a condiţiei prevăzute la art. 7 alin. (1) persoana aptă de muncă şi care se află în una dintre următoarele situaţii:
......
c) participă la un program de pregătire profesională;
.....

art.6
....
(2) Pentru sumele acordate ca ajutor social, conform prevederilor prezentei legi, una dintre persoanele majore apte de muncă din familia beneficiară are obligaţia de a presta lunar, la solicitarea primarului, acţiuni sau lucrări de interes local, fără a se putea depăşi regimul normal de lucru şi cu respectarea normelor de securitate şi igienă a muncii.
.....

Asadar, persoanele care participa la un curs de pregatire profesionala sunt scutite de a presta lunar actiuni sau lucrai de interes local.

2. Perioada respectiva nu constituie vechime in munca.