Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza de ne-concurenta in cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza de ne-concurenta in cim

Buna seara
As dori sa imi precizati si mie daca , dupa incetarea cim, respectiv pentru o perioada de 6 luni, salariatul in cauza mai poate lucra in alta parte sau este obligat sa astepte sa treaca aceasta perioada, in care incaseaza indemnizatia de ne-concurenta si abia apoi se poate angaja in alta parte, ca nu imi este foarte clar
Acestea sunt prevederile din cim:
k) Clauza de ne-concurenta
Salariatul consimte ca activitatea acestuia se desfasoara pe o piata unde concurenta este
foarte importanta.
Salariatul se angajeaza ca pe o durata de 6 (sase) luni incepând cu data incetarii prezentului
contract sa nu execute in nume propriu sau pentru o societate concurenta, acelasi tip de activitati sau
activitati similare celor prevazute in fisa postului, executate de Salariat pentru Angajator, si orice
activitati care devin activitatile Salariatului intre data prezentului contract si data incetarii prezentului
contract.
Obligatia de neconcurenta exista in sarcina Salariatului indiferent de natura contractului care
sta la baza desfasurarii activitatii concurente (contract de munca, prestari servicii, colaborare,
conventii civile etc), si chiar atunci cand nu exista un contract scris.
Cuantumul indemnizatiei lunare de ne-concurenta este: 50% din media salariilor lunare brute
primite in ultimele 6 luni inainte de incetarea prezentului contract de munca sau alta asemenea cifra
ce poate fi admisa de legea romana la un moment dat. In cazul in care durata contractului individual
de munca a fost mai mica de 6 luni de zile, indemnizatia se calculeaza raportat la media veniturilor
salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului. Indemnizatia va fi platita in ultima zi a
fiecarei luni calendaristice, pentru toata perioada de neconcurenta astfel cum a fost stabilita.
Salariatul va avea obligatia de respectare a clauzei de neconcurenta chiar daca incetarea
contractului individual de munca se produce din motive imputabile lui.
Perioada pentru care clauza de ne-concurenta isi produce efectele este: Sase luni.
Aceasta clauza nu se va aplica in cazul incetarii de drept a acestui contract conform art. 56
literele a)-c), e), i), k) din Codul Muncii sau a intervenit din initiativa angajatorului pentru motive ce
nu tin de persoana salariatului.
In cazul in care Salariatul nu respecta aceste prevederi, Angajatorul poate:
- sa solicite Salariatului sa restituie indemnizatia de neconcurenta si sa inceteze
efectuarea tuturor platilor catre Salariat;
Termenul de restituire a sumelor incasate cu titlu de indemnizatie de ne-concurenta va fi cel
mentionat de catre Angajator in solicitarea de restituire, nerespectarea de catre Salariat a acestui
termen fiind penalizata cu 0,5% pe zi de intarziere aplicata la sumele incasate cu titlu de indemnizatie
pana la restituirea acestor sume.
- sa solicite daune si despagubiri pentru prejudiciul suferit, pe langa toate platile
solicitate de la Salariat.
Angajatorul are dreptul sa renunte la clauze de neconcurenta, atat pe durata contractului, cat
si dupa incetarea acestuia, dar pe durata valabilitatii clauzei de neconcurenta. In aceasta situatie
Angajatorul nu va plati indemnizatia de neconcurenta.

Multumesc!
buiavasi, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~