Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ore de liniste la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ore de liniste la bloc

Care sunt reglementările cele mai recente privind orele de liniste la bloc și care sunt orele între care trebuie respectata linistea?:frantic:

Mulțumesc.:frantic:
Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice

Art. 2
Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

[ link extern ]