Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj apartament, eventual bunuri, in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj apartament, eventual bunuri, in cazul concubinajului

Buna seara,
Ma poate cineva ajuta intr-un caz...bizar?
Am fost casatorita, am divortat de 10 ani, dupa divort eu am cumparat un apartament, cu plata in rate, pe cabinetetul individual, (al meu).
Intre timp ne-am impacat, dar fara acte legale si impreuna am achitat apartamentul, autoturismul, etc. In momentul de fata, neexistand cale de convietuire, fostul sot a fost evacuat legal din apartament.
Nu am facut niciodata partajul bunurilor, crezand ca ne vom intelege asupra lor. Totusi, intrucat, el insista sa se mute in apartament, motivand ca a contribuit la plata lui, dar nici nu doreste un partaj, ce posibilitati legale am de a-i oferi cota-parte, desi el nu doreste? Si cam cat m-ar costa aceasta operatiune?
DUPA DIVORT ESTE BUN PROPRIU, CHIAR DACA V-A AJUTAT CU BANI.
Inclusiv bunurile dobandite in comun ,in timpul concubinajului,daca fostul sot a avut vreo contributie materiala ,sunt supuse partajului.
In situatia in care acesta ar face dovada concubinajului si a contributiei sale materiale,bunurile obtinute in comun trebuiesc partajate in functie de contributia fiecaruia dintre dvs.
Dvs.trebuie sa dovediti,fie ca nu a contribuit in nicun fel,fie ca,contributia dvs.majora .
In acest caz se administreaza probatorii cu acte,interogatoriu,martori si expertize de evaluare a bunurilor si eventual a contributiilor partilor.
Apartamentul a fost achizitionat in perioada cand erati divortati. Deci este un bun propriu al dvs. Si nu este supus partajului. Totusi , daca fostul sot dovedeste ca a avut o contributie la plata ratelor poate solicita ca aceea contributie sa-i fie returnata.
Spuneti ca nu ati facut partaj in momentul divortului. Va intreb: ce bunuri comune aveati atunci?
Am fost casatorita, am divortat de 10 ani, dupa divort eu am cumparat un apartament, cu plata in rate, pe cabinetetul individual, (al meu).

Daca bunul a fost cumparat dupa ramanerea definitiva si irevocabile a hotararii judecatoresti privind desfacerea casatoriei prin divort , atunci , fara echivoc , acest bun e propriu al dumneavoastra ( existand un drept de creanta al concubinului, intrucat a platit parte din rate , insa si acest drept e supus prescriptiei extinctive , termenul general de 3 ani curge de la nasterea dreptului- a raportului juridic )

Daca , insa , acest bun a fost cumparat pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti(chiar daca actiunea de divort a investit instanta de judecata ), atunci bunul va fi calificat drept comun , si va fi supus partajarii.

Daca doreste sa -si valorifice dreptul de creanta , poate sesiza instanta de judecata .Sau dumneavoastra , de buna voie , ii puteti remite o suma de bani privind acest drept.

Succes.
Da, bunul respectiv este propriu.
Cuantumul dreptului de creanta se va stabili de instanta.
Se va face expertiza.

avocat Claudiu Lascoschi