Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii de lunga durata sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii de lunga durata sau nu?

Speta! O persoana a absolvit o facultate la seral respectiv 4 ani subinginer TCM in anul 1990. In anul 2007 s-a inscris la aceeasi facultate pentru continuarea studiilor deci la ingineri TCM. Care va fi statutul ei referitor la studii SSD sau de lunga durata?
Legea prevede sanctiuni doar in cazul in care salariul este stabilit sub minimum prevazut de lege.
De exemplu , chiar daca pentru un muncitor necalificat legea impune un salariul minim de 600 lei/luna , asta nu inseamna ca nu poate primi un salariu de 1500 lei/luna.
Persoana respectiva daca nu are diploma de inginer nu poate ocupa un post de inginer, dar in schimb poate primi un salariu de inginer :)
Astazi am intrebat la secretariatul facultatii si am fost anuntat ca voi fi absolvent de scurta durata nu mai inteleg nimic.Repet cazul meu ,am absolvit sectia TCM subingineri dupa revolutie iar in anul 2007 m-am inscris pentru continuarea studiilor la aceeasi universitate aceeasi sectie TCM .Am urmat doi ani cursuri la zi am sustinut in jur de 20 de diferente iar acum sunt tot de unde am plecat deci studii de scurta durata?
florinsadova a scris:

Astazi am intrebat la secretariatul facultatii si am fost anuntat ca voi fi absolvent de scurta durata nu mai inteleg nimic.Repet cazul meu ,am absolvit sectia TCM subingineri dupa revolutie iar in anul 2007 m-am inscris pentru continuarea studiilor la aceeasi universitate aceeasi sectie TCM .Am urmat doi ani cursuri la zi am sustinut in jur de 20 de diferente iar acum sunt tot de unde am plecat deci studii de scurta durata?

Probabil ca mai trebuie sa faceti si un master.
Dupa cum arata structura studiilor universitare, cam asta ar urma.