Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reducere a timpului de lucru/concediu de risc gravide
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reducere a timpului de lucru/concediu de risc gravide

Intrebarea mea este din ce saptamana de sarcina se poate solicita reducerea timpului de lucru cu 2 ore? Dar concediul de risc maternal?
Multumesc
1. OUG 96/2003
art.13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

Prin urmare, din ziua urmatoare celei in care a aflat ca este insarcinata poate solicita reducerea cu o patrime a timpului de munca.

2. Concediu risc maternal
www.avocatnet.ro/content/for...
Reducerea timpului de lucru se face de catre angajator la recomandarea medicului specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in baza adeverintei medicale emise de medicul de familie sau medicul specialist ginecolog.
Conform prevederilor Ordinului comun MS+CNAS nr. 43/ 8/ 2016 art.58 concediul de risc maternal se elibereaza de catre medicul de familie sau medicul ginecolog cu avizul medicului specialist de medicina muncii pe o perioada de maxim 30/31 de zile calendaristice, pe o durata totala de maxim 120 de zile calendaristice, in intregime sau fractionat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au nascut recent sau alapteaza.