Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 COD CAEN 5610 SAU 5630????????
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

COD CAEN 5610 SAU 5630????????

Buna seara! Am o mare problema ............
Firma F are ca domeniu de actitate ,activitati ce se incadreaza la cod CAEN 5610-restaurante.....mai precis este un mic bar care serveste cafea,bauturi alcoolice si racoritoare ,dar si sandwich,frigarui,salate si garnituri (sortimente restranse).
Pe Certificatul de Inregistrare,eliberat de ONRC TULCEA se regareste codul CAEN 5610-RESTAURANTE,pe cel constatator mai este inclus si codul CAEN 5630-BARURI,societatea fiind infiintata in anul 1991(cand nu existau codurile CAEN) a fost inclusa,ulterior,ca tip de unitate, la categoria snack-bar(conf.H.G.843/1999).
In anul 2002 ,conf ORDINULUI 601/2002,unitatea de alimentatie publica a fost "inclusa" la categoria Restaurante-5530,purtand tot denumirea tipului de unitate Snack-bar.
Pe parcursul anilor unitatea a fost autorizata conf.legislatiei DSVSA,SANEPID,COD CAEN ,PRIMARIA TULCEA ,pe codul CAEN 5630-RESTAURANTE ,tip SNACK-BAR.
In anul 2007 cand trebuia reinoita autorizatia la primarie ,unitatea a fost obligata ,dupa indelungi discutii,sa-si inchida activitatea deoarece nu vroiam sa ne schimbam tipul activitatii in fast-food....in viziunea celor de la biroul de autorizari Snack-bar-UL se incadreaza la 5630(5540)-BARURI,netinand cont ca daca as fi avut doar codul de baruri conf.legislatiei CAEN ,VETERINARE SI SANEPID ,unitatea nu ar mai avea voie sa mai comercializeze minuturi preparate in cadrul unitatii .
IN CODUL CAEN 601/2002 ,MODIFICAT IN 2007-2008 PRIN REV1 SI REV 2,SCRIE DESTUL DE CLAR CA LA CODUL 5630 SE COMERCIALIZEAZA NUMAI CAFELE,BAUTURI ALCOOLICE SI NEALCOOLICE .
DIFERENTA INTRE 5610-5630 ESTE MANCAREA SERVITA SI CAZAREA ,CELE DOUA NEFIIND INCLUSE IN CODUL 5630!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AM INCERCAT SA-I EXPLIC SEFEI BIROULUI DE AUTORIZARI(DIN CADRUL PRIMARIEI),CA DACA MI-AS SCHIMBA CODUL DIN5610- RESTAURANT IN 5630BAR ,CEI DE LA DSVSA SI CEI DE LA SANEPID IMI ANULEAZA AUTORIZATIILE,DAR M-AM LOVIT INCAPATANAREA DOAMNEI,REFUZ BAZAT PE H.G.843/1999. AM INCERCAT SA-I SPUN CA SC-URILE SE INFIINTEAZA PE UN COD CAEN,CA IN ANUL 1999 NU EXISTA ACEST COD SI CA LEGILE SE COROBOREAZA INTRE ELE.
M-AM LUPTAT 9 LUNI DE ZILE ,DEPUNAND ADRESE UNDE SE REGASEA SI LEGISLATIA(H.G.843/1999,H.G.53/1999 MODIFICATA PRIN ORDINUL 296/2003,ORDIN 601/2002)UNDE MENTIONEAZA DESTUL DE CLAR :
EXISTA UNELE SUPRAPUNERI INTRE ACTIVITATILE DIN SECTIUNEA H DEOARECE:
VANZAREA BAUTURILOR ESTE O ACTIVITATE INDEPENDENTA DAR IN ACELASI TIMP,
FACE PARTE DIN ACTIVITATEA UNUI RETAURANT(ASGURAREA MESEI,INCLUSIV BAUTURI SI IN ACEST DIN URAMA CAZ ,VANZAREA BAUTURILOR ESTE CLASIFICATA IMPREUNA CU VANZAREA MESELOR IN 5530(5610-IN ANUL 2008).
DIN CELE PREZENTATE MAI SUS TRAGEM CONCLUZIA CA NU DEGEABA EXISTA DOUA CODURI CAEN 5530-5540(5610-5630),DEFALCAND VANZAREA EXCLUSIVA A CAFELEI ,BAUTURILOR DE CEA A CAFELEI ,BAUTURILOR SI A MANCARII(FIE ELE SI MINUTURI).
MA "FORTAU" SA-MI SCHIMB DENIMIREA TIPULUI DE UNITATE(ASTA DACA NU -MI SCHIMB CODUL CAEN IN CEL PT.BARURI) SI SA MA TREC LA FAST-FOOD. LE-AM EXPLICAT CA NU SUNT MC DONALD"S LA TULCEA,CA NU MA INCADREZ LA CATEGORIA ASTA,DEOARECE CLIENTII NU SERVESC MINUTURILE IN AFARA UNITATII,NU AM PANOURI LUMINOASE,NU PREDOMINA UN SORTIMENT DE BAZA,CLIENTII SUNT SERVITI LA MESE,NU LA CASA CUM SPUNE LEGEA PT FAST-FOOD-uri SI MAI MULT IN CADRUL UNITATII SE SERVESC SI BAUTURI ALCOOLICE.
AM UITAT SA MENTIONEZ CA TAXA PT AUTORIZATIE O PLATISEM......PT RESTAURANTE,DAR TOT EI "DECIDEAU"CA TREBUIE SA-MI SCHIMB CODUL DIN 5530(5610)REATAURANTE IN 5540(5630)BARURI(PE ROMANESTE" PLATESC UN KG DE PUI SI PRIMESC O PAINE"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
CA URMARE PRIN DISPOZITIA 259/15.11.2007,DATA DE PRIMARIA TULCEA SE DISPUNE SUSPENDAREA ACTIVITATII.
IN DATA DE 23 NOIEMBRIE 2007 A FOST DATA DISPOZITIA 13579 ,UNDE SE DISPUNEA ANULAREA DISPUNERII DATA IN URMA CU 8 ZILE,DIPOZITIE DATA IN URMA DISCUTIEI MELE AVUTA CU DOMNUL PRIMAR SI DOAMNELE DE LA BIROUL DE LA AUTORIZARI. I-AM EXPLICAT PRIMARULUI CA ESTE CONTEGIOS-ADMINISTRATIV ,CA NU DISCUTAM DE SIMPATII ,ANTIPATII......CA EU VREAU SA "DISCUTAM PE LEGE".
LA SFARSITUL ANULUI 2007 AM PRIMIT AUTORIZATIA PE 2007,DAR BANII PE TAXA I-AM DAT IN IANUARIE 2007.
IN ANUL 2008 AM FOST AUTORIZATA PE CODUL 5630-BARURI DAR BANII PE TAXA I-AM PLATIT LA VALOAREA TAXEI DE RESTAURANT....NU AM MAI AVUT TIMP SA STAU PE HO;URILE PRIMARIEI SA CERT PE BAZA CODULUI CAEN FIINDCA FIUL MEU INTRASE CLASA I SI PE LANGA ASTA TREBUIA SA MUNCESC SA PLATESC SI TAXELE CATRE PRIMARIE.......NU????????SUNT CAM RAUTACIOASA ,RECUNOSC,DAR M-AM SATURAT SA CITESC TEANCURI DE LEGISLATIE PT UNELE "DOAMNE"SI SA-MI PIERD APROAPE UN AN DE ZILE RUGANDU-LE SIMPLU FAPT SA-SI "ARUNCE "OCHII PE LEGISLATIA CARE ERA ADUSA TOT DE MINE,SA INCERCAM SA O INTERPRETAM IMPREUNA SI SA AJUNGEM LA O CONCLUZIE BILATERALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
IN ANUL 2009 ,ADICA IN SEPTEMBRIE(ACUM IMI EXPIRA)AM FOST SA DEPUN ACTELE NECESARE LA COMPARTIMENTUL COMERCIAL LIBERA INITIATIVA,PRIMARIA TULCEA SI CE CREDETI?????????????????????????????????????????????????????????????
DOAMNA TIBULCA LAURA,SEFA, A DECIS{VERBAL}:
ORI ACCEPT SA-MI ELIBEREZE AUTORIZATIA PE 5630-BARURI SI IN "MINTEA"ACESTEIA AM VOIE SA COMERCIALIZEZ MINUTURI DAR FARA SALATE SI GARNITURI ......DAR.........DUPA LEGISLATIE NU AM VOIE SA COMERCIALIZEZ , LA COD 5630 ,DECAT CAFELE ,BAUTURI ALCOOLICE SI NEALCOOLICE ,ORI INCHID UNITATEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AJUTATI-MA CU UN SFAT....SUNT CU "NERVII LA PAMANT"..........EU VREAU SA PLATESC TAXA DE RESTAURANT{MULT MAI MARE},DANSA VREA SA PLATESC TAXA DE BAR SI SA CONTRAVIN LEGII.
OARE DE CE AM IN CERTIFICATUL CONSTATATOR DE LA REGISTRUL COMERTULUI 2 CODURI CAEN{5610-563},SA DAU CU" STRESUL"PE LA DOAMNA TIBULCA LAURA ,PRIN BIROU????????

VA MULTUMESC ANTICIPAT,PENTRU RASPUNSURI.
LORY
Codul CAEN REV. 2 arata cam asa...la sectiunea ce va intereseaza:
561 Restaurante

5610 Restaurante 5530 5610

562 Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente şi alte servicii de alimentaţie

5621 Activităţi de alimentaţie (catering) 5552* 5621

pentru evenimente

5629 Alte servicii de alimentaţie n.c.a. 5551 5629

5552*

563 Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor

5630 Baruri şi alte activităţi de servire 5540 5630

a băuturilor
CAEN VECHI
553Restaurante
5530Restaurante
Aceasta clasa include:
- prepararea si vânzarea la comanda, de mâncaruri calde, inclusiv vânzarea de bauturi care însotesc masa, cu sau fara program distractiv. Aceste activitati se desfasoara prin: restaurante, restaurante cu autoservire, cafenele, restaurante si rulote fast-food, unitati de pregatire a hranei la pachet, standuri pentru vânzarea pestelui preparat si a cartofilor prajiti, tonete de înghetata, vagoane-restaurant.

Aceasta clasa exclude:
- vânzarile prin intermediul masinilor sau dispozitivelor automate, vezi 52.63
554Baruri
5540Baruri

Aceasta clasa include:
- vânzarea de bauturi, cu consumarea în local, cu sau fara program distractiv, prin: baruri, berarii, cluburi de noapte, cârciumi etc.

Aceasta clasa exclude:
- vânzarile prin intermediul masinilor, sau dispozitivelor automate, vezi 52.63;
- vânzarea de bauturi pentru consumul în afara localului, vezi diviziunea 52.
555 Cantine si alte unitati de preparare a hranei
5551 Cantine
Aceasta clasa include:
- vânzarea de mâncaruri calde si bauturi, de obicei, la pret redus, pentru grupuri definite prin natura ocupatiei lor (ex.: cantine pentru sportivi, elevi, studenti, în armata etc.).
5552 Alte unitati de preparare a hranei
Aceasta clasa include:
- activitatea altor unitati de preparare si livrare a hranei pentru cantine, pentru companii aeriene si similare, la domiciliu

Afirmati ca pe certificatul constatator apar codurile 5610-563..insa trebuie sa fiti constienta ca pe certificatul constator apar codurile declarate de dvs. Nu mai aveti o copie a declaratiei care sta la baza emiterii certificatului constator? Ar putea fi o greseala ...in loc de 5610-563...sa fi trebuit sa fie scris 5610-561...si asta se poate corecta printr-o cerere de indreptare eroare adresa ORC-ului. Verificati...stabiliti exact ce ati declarat...si veti plati in functie de codul declarat!
BUNA! MULTUMESC MULT PT.MESAJ
FIRMA ARE CODUL CAEN 5610-RESTAURANTE,DAR PROBLEMA ESTE CA DOAMNA DE LA PRIMARIE MA OBLIGA SA ACCEPT CODUL IN 5630-BARURI IN CONDITIILE IN CARE IN UNITATE SE SERVESTE SI MANCARE......IAR CEI DE LA DIRECTIA VETERINARA SI CEI DE LA SANEPID MA INCADREAZA LA 5610-RESTAURANTE(SINGURA DIFERENTA INTRE SECTIUNI ESTE CA :SERVIREA BAUTURILOR ESTE INSOTITA CU SERVIREA MESEI....5530-SE REFERA STRICT LA BAUTURI, IAR 5610 INCLUDE SI SERVIREA MESEI).
AICI INTERVINE DIVERGENTZA : UNITATEA ARE CODUL CAEN 5610 IAR DOAMNA SPUNE CA DACA VREAU SA RAMANA LA TIPUL UNITATII "SNACK-BAR" SA-MI ELIBEREZE AUTORIZATIE PE COD 5630-BAR.....CEIA CE NU MI SE PARE CORECT ,CONF.LEGISLATIEI.
TE ROG,IMI MAI POTI DA O PARERE ???????
MULTUMESC MULTTTT
"Doamna de la Primarie" are anumite atributii, printre care , cu siguranta, nu se regaseste "interpretarea legii dupa bunul plac".
Va recomanda sa depuneti actele la primarie asa cum sunt ele, pentru codul 5610, cu cererea aferenta, specificand ca , in situatai in care nu veti primi un raspuns conform cu legea veti da in judecata institutia in baza legii contenciosului administrativ nr. 554/2001. Daca va v-a da un raspusn abuziv pentru incadrarea in codul 5630..faceti actiune so dati institutia in judecata.
Taxa de timbru este 4 lei.
Mult succes.

Sa aveti toate dovezile de depunere a actelor...vor fi necesare in eventualitatea unui proces!!!
Cand ai o firma si nu sti unde se incadreaza activitatea, alte instituti cum este primaria are o parere diferita de codul caen, mergi la prefectura (este un birou special) intreba de biroul in care s-au constituit codurile caen (asa se face la constanta), iar in urma cereri pe care o faci ei iti vor elibera o instiintare in care vor specifica ca ceia ce faci tu (adica restaurant , bar+fast-food) se incadreaza in codul pe care il zic ei...atunci cei de la primarie nu mai au dreptul sa comenteze.......prefectura (impreuna cu altii) fac acele coduri caen...nu primaria.
Am o mare nelamurire! Daca dvs sunteti SC ce cautati pe la primarie la biroul de autorizari?Sau din context sa inteleg ca este vb de plata unor impozite si de aici pornesc neintelegerile?Ar fi bine sa treceti si pe la Agentia pt protectia mediului sa cereti lamuriri pt ca dc restaurantul are peste 100 de locuri sunteti obligata sa solicitati si sa obtineti si autorizatie de mediu.Stind de vb si cu cei de la APM Tulcea poate obtineti mai multe informatii care sa va ajute.