Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Regim microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Regim microintreprindere

firma mea este inregistrata ca microintreprindere de la in fiintare.
avand in vedere ca desfasor activitate pe piata de capital (tranzactionare in nume propriu) mai pot fi microintreprindere?
Da, daca aveti contul de tranzactionare la bursa si actiunile figureaza pe firma, platiti in continuare impozitul pe venitul microintreprinderii.
LA ALINIATUL 3 DIN DEFINITIA MICROINTREPRINNDERELOR, SE SPECIFICA , VENITURI , ALTELE DECAT DE PE PIATA DE CAPITAL.
CUM RAMINE ATUNCI?
Nu vi se aplica acel aliniat. Acela este doar daca prestati activitate pentru altii pe piata de capital. Daca luati actiunile pe un cont deschis pe srl, asa cum v-am scris, adica actiunile sunt in proprietatea srl-ului, cu bani din srl dividendele intra tot in srl.
in legea activitatii pe piata de capital 297 pe 2004 este prevazut si tranzactionarea in nume propriu.
multumesc pentru raspunsuri
Din codul fiscal art. 48 (6) Nu intră sub incidența prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:
b) desfășoară activități în domeniile asigurărilor și reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități de intermediere în aceste domenii;