avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA extern societate neplatitoare de TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA extern societate neplatitoare de TVA intern

Buna ziua,

Am un client care nu este platitor de TVA in tara, deci CUI fara RO.
El efectueaza transport Marfa international si alimenteaza combustibil din tari ale UE. Bon cu TVA

Este eligibil pentru a putea depune D318 de rambursare TAV daca nu este plaitor de TVA acolo unde este inregistrata firma, adica in Romanai?

Nu am mai avut intalnit caz de acest gen si de accea va cer pareri spre a nu face eroare in trimiterea cererii.

Va multumesc tuturor.

Alte discuții în legătură

Caz facturare tva ue Cik22 Cik22 Societate (SRL) din Romania, platitoare TVA (neinscrisa in ROI), comercializeaza diverse produse cu amanuntul. Ocazional, o societate comerciala din UE ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare de combustibil nazarie vladimir mircea nazarie vladimir mircea Buna ziua. O firma cu profil de transport rutier de marfuri alimenteaza mijloacele de transport de la statii agreate de casa de expeditii spaniola cu care are ... (vezi toată discuția)
Transporturi intracomunitare viorica bulzan viorica bulzan 1)Furnizolul fiind firma X platitoare de tva cu sediul fix in Romania orasul \" A\" adica Eu efectuez o prestatie de transport intracomunitar pentru ... (vezi toată discuția)