Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare de combustibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare de combustibil

Buna ziua. O firma cu profil de transport rutier de marfuri alimenteaza mijloacele de transport de la statii agreate de casa de expeditii spaniola cu care are contract. Casa de expeditii factureaza lunar firmei de transport din Romania combustibilul alimentat, fara a inscrie TVA pe factura. Intrebarea mea este : Facturile respective trebuie raportate in Declaratia 390 avand in vedere ca acest combustibil este alimentat si consumat pe teritoriul UE in tarile membre ( locul livrarii bunurilor)?
george-neagu, moderator
As vrea sa inteleg bine fenomenul. Firma din Romania se alimenteaza doar pe teritoriul Spaniei sau si pe teritoriul altor tari membre U.E.?
Nu prea vad de ce ar fi vorba despre livrari intracomunitare. Livrare intracomunitara inseamna sa achizitionezi o marfa intr-o tara a U.E. si sa o transporti in alta tara U.E. Or la dvs nu se intampla asta.