Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii intracomunitare de combustibil
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii intracomunitare de combustibil

La o firma ce face transporturi in Comunitate, avand incheiat contract cu o casa de expeditii din Spania si Germania.

Societatea alimenteaza combustibil din Spania , Germania , Franta .
Facturile de combustibil pe care le primesc in Romania nu au Tva , scrie pe factura spre exemplu : gasoil - 5000 euro , iar la rubrica tva este 0.
In spatele facturii se afla anexate o lista centralizatoare cu toate alimentarile de combustibil din luna respectiva , cu ora , data , zi , an si cati litri s-a alimentat , inclusiv cati km avea la bord tirul.

Intrebarea mea este : achizitia de combustibil fara tva cum o inregistrez in Decontul de tva si dac trebuie si in 390??? deoarece am o mare nelamurire ; acesta nu reprezinta achizitie intracomunitara pt ca nu am dovada transportului bunului, ar trebui inregistata ca si o prestare intracomunitara?? sau se culege la rubrica "achizitii de servicii intracomunirare scutite de taxa" -respectiv randul 26 si 26.1 din Decontul de Tva .

Multumesc

Firma din UE va factureaza o prestare de servicii, nu o livrare.