Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia - 390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia - 390

buna ziua.

as dori sa stiu in cazul in care o societate transporta marfuri din Spania in Romania, are obligatia de a depune declaratia 390 privind achizitiile intracomunitare?

multumesc
avand sediul in tara, dvs. prestati servicii considerate intern, nu achizitionati marfa intracomunitar. Nu completati D.390
Nu achizitioneaza marfa, este drept, dar si prestarile de servicii intracomunitare se "declara" cu 390-ul. Depinde acum pentru cine transporta marfa, pentru o societate romana sau pentru una spaniola.
Daca serviciile sint pentru o societate care nu este membra EU, atunci nu trebuie nici o declaratie.