Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie privind acordarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie privind acordarea pensiei

Buna seara,
v-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu o situatie referitoare la calculul deciziei privind acordarea pensiei pentru limita de varsta, din luna aprilie 2017.
E cazul mamei mele si situatia sta in felul urmator:
Anul nasterii e 1959, iulie. Din 2009 si pana la sosirea deciziei, a fost pensionata pe caz de boala, gradul 3, avand pensia de 869 lei, nr. de pct. fiind de 0.94626 si cu o valoare a pct. de 917,5.
Decizia sosita are punctajul mediu anual de 0.97275 si o valoare a pct. de pensie de 871,7, cu un nr. total de pct. realizate de 30.64159, in suma de 848 lei, stagiu complet de cotizare in sistemul public pt. conditii normale de munca de 31 ani 6 luni.
Tot aici mai e prevazuta varsta la data pensionarii, 57 ani, varsta standard de pensionare in sistemul public de 61 ani 6 luni si reducerea varstei standard de pensionare pt. conditii speciale, 4 ani si 6 luni.
In anexa deciziei, stagiul total de cotizare insumeaza 43 ani, 2 luni si 8 zile astfel :
-9 ani 11 luni si 16 zile in conditii normale de munca
-21 ani si 19 zile in grupa a 2a
-5 ani si 3 luni stagiu aferent grupe
-6 ani 10 luni si 27 zile perioade asimilate.
Reiese din aceasta situatie ca pensia pt. limita de varsta sa fie de valoare mai mica decat cea pe caz de boala?
Nu ar trebui ca suma anilor stagiului complet de cotizare sa fie mai mare de 31 ani si 6 luni?
Daca aveti nevoie de mai multe informatii, le pot pune la dispozitie.
Va multumesc anticipat!

Eu v-am dat raspuns in 05/05/2017 ora 16:39
Poate adauga orice crede ca este in neregula.
Repet:
Chiar daca face contestatie trebuie sa merga in audienta la directorul executiv si sa ceara sa o lamureasca.