Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tata cu probleme psihice refuza tratamentul, face ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tata cu probleme psihice refuza tratamentul, face credite si imprumuturi de la cunoscuti fara sa spuna familiei

Buna ziua!Tatal meu in varsta de 59 de ani a suferit in 2015 un accident vascular la cap.De atunci a inceput sa aiba probleme psihice.La inceput era depresiv,nu vorbea mai cu nimeni,avea ganduri sinucigase.A fost internat la Spitalul de Psihiatrie din Galati si sub tratament a inceput usor usor sa fie mai bine.Intre timp a mai fost internat si la Spitalul Judetean tot la sectia de psihiatrie, si la fel era mai binisor.Problema a inceput cam din luna ianuarie a acestui an cand el a refuzat sa isi mai ia pastilele pentru problemele psihice.A inceput sa se comporte ciudat sa spuna fel de fel de aberatii cum ca el a fost prost pana acum si acum s-a desteptat si ca noi (eu , mama si celalat frate ) urmarim sa ii luam averea si avem scopuri ascunse,a inceput sa imprumute bani de pe la rude,fara sa spuna nimic si sa umble mereu cu actele de la casa la el;daca il intrebam ceva se enerveaza si spune ca nu e treaba noastra.Mai nou vrea sa isi faca rata pentru a cumpara o masina noua cu toate ca are probleme cu vederea..Nu stim ce sa mai facem cu el..am incercat sa vorbim frumos sa ii explicam..nimic...cand aude de luat pastilele de probleme psihice sau de mers la spital la psihiatrie turbeaza, devine violent..Si ca lucrurile sa fie si mai complicatele,fratele lui,cel care il alimenteaza cu tot felul de idei cum ca noi vrem sa il bagam "la nebuni" si sa scapam de el, cunoscand un doctor si cu ajutorul unei spagi i-a scos o hartie tatalui meu precum ca nu are tulburari de comportament,cu toate ca noi avem toate iesirile din spital care spun altceva.Din cate stim la noi in tara legile ce privesc bolnavii psihici sunt foarte prost facute si nu stiu ce putem face.Mama a fost la medicul de familie si l-a informat ca tata nu isi ia pastiele si ca a devenit violent iar el a raspuns ca nu se poate face nimic si a sfatuit-o pe mama " sa se dea din calea lui cand se enerveaza".Asa ca va rog ajutati-ma cu un sfat...Unde ar trebui sa merg sau cui sa ma adresez?
~ Conținut șters la cerere ~
Da, punerea sub interdictie ar putea rezolva problema.
Este o procedura de durata.

Ar putea insa sa ajute ulterior in conditiile in care face credite.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc mult pentru sfat!