Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Dubii asupra expertizei - specializarea auto
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Dubii asupra expertizei - specializarea auto

Bună seara!Sunt mama unei fetițe de 12 ani ,decedata în urma unui accident rutier.A ajuns rezultatul expertizei și as dori o parere.Dupa măsurători ,a fost proiectata 19,2 metri (nu se stie cat a fost dusă pe capotă ).13,5 m frână, dupa impact. (Nu înainte ).Viteza rezultata=44,6km/oră. Îmi puteți spune cum s a putut ajunge la calculul ăsta? Sofez de 21 de ani,îmi pare o jignire adusa inteligentei umane ,pe lângă restul...mașina mutata (ca sa nu blocheze circulația),filmarea dispăruta,martori oculari audiați astazi.Dupa un an și o luna (la cererea mea).
Mulțumesc. Asta o să facem,nu pentru alt motiv .E vorba de liniștea noastră sufletească, care atâta timp cât lucrurile nu sunt clare și corecte,lipsește. E greu de acceptat o situație ca asta oricum.Dar cand pe langa tragedia ce traim este și nedreptate, devine insuportabil.
Ar trebui sa descrieti avariile masinii care a lovit fata si atunci in mare parte se poate stabili si viteza. Pentru diverse viteze exista corespondent de avarii pe masina.
Dintr-o diagrama din literatura de specialitate rezulta ca la o distanta de aruncare a victimei de 19,20 m viteza autoturismului in momentulimpactului este de aproximativ 55 km/h. La o distanta de franare de 13 m rezulta o viteza de aproximativ 46 km/h. Este clar ca locul i care s-a considerat ca a avut loc impactul nu este cel considerat. Avandu-se la baza locul in care a cazut victima si cel in care s-a oprit autotirismul se poate stabili locul impactului si viteza atoturismului in momentul impactului.
ing. Ioan Ciobanu
Bună seara! Dacă cu 55 /ora se poate proiecta o persoană la 19.20 metri în aer,cu 80 la ora,ce distanta ar fi?Mulțumesc!
Pentru ca tocmai asta e problema.Șoferul a mutat masina ,pt a nu bloca traficul!Asta înainte de sosirea poliției.A declarat o dumnealui și eu personal am ajuns acolo înainte de poliție. Polițistul mi a spus ca nu e pb,se mută masina înapoi și se fac măsurătorile. (?).Făcând abstracție de ilegalitatea procedurii,cât pot fi de credibile acele măsurători?timp de noapte etc