Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot parca pe strada?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot parca pe strada?

Buna seara?
Pot parca pe strada dar sa depasesc putin in fata gardului vecinei fara sa blochez nimic?
Ca ma tot cert cu ea spunandu-mi ca nu e drum public si ca tot spatiul din fata casei e al iei si numai ea are voie sa parcheze.
Buna seara,
Strada este spatiu public daca cumva doamna nu si-a cumparat si strada ( :D )
LEGAL puteti sa parcati daca respectati regulile de circulatie.
Pe doamna lasati-o sa vorbeasca, eventual indemnati-o sa va reclame la primarie oferindu-va sa-i scrieti dumneavoastra plangerea daca nu stie cum. Asta ca sa o linistiti.
Daca strada e drum public cum spuneti si dvs. cum va explicati ca mi-au venit acasa 2 echipaje de politie spunandu-mi sa imi mut masina ca daca nu imi da amenda si imi face si dosar penal,inca o data specific ca nu blocasem nicio intrare doar depasisem putin in fata gardului.
Prin accesi situatie trec si eu, numai ca propietarul spune ca are acte de propietatepe suprafata trotuarului si o parte din strada pe toata lungimea curtii. :(
Nu stiu ce sa zic,eu nu inteleg cum daca e drum public si am voie sa parchez atata timp cat nu blochez nimic ma trezesc cu politia acasa de 2 ori.
Cum e posibil asta?
De ce nu parcați în dreptul propriritații dvs.?