avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare?

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu conditiile de pensioanre pentru mama mea.
Data de nastere este 05.04.1960.
Vechime - 22 ani
Daca este posibil doresc sa stiu daca se poate pensiona anticipat, sau ce conditii trebuiesc intrunite pentru pensionare pe caz de boala?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:53, 21 Septembrie 2009
1. Deoarece este nascuta in 1960, mama dvs. poate solicita iesirea la pensie de limita de varsta la 60 de ani, cu o vechime in munca, minima, de 15 ani.
2. Se poate pensiona anticipat partial la varsta de 55 de ani, daca are stagiul complet de cotizare de 30 de ani.
3. Pentru pensionare pe caz de boala discutati cu medicul de familie care va poate spune daca este posibil asa ceva, din punct de vedere medical.

Au dreptul la pensie de invaliditate asiguratii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
- accidentelor de munca
- bolilor profesionale si tuberculozei
- bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca
Mama dvs. poate beneficia de pensie de invaliditate, avand in vedere si prevederile art. 57 din Legea nr. 19/2000:
ART. 57
(1) Asiguraţii care şi-au pierdut capacitatea de muncă datorită unei boli obişnuite sau unor accidente care nu au legătură cu munca beneficiază de pensie de invaliditate, dacă îndeplinesc stagiul de cotizare necesar în raport cu vârsta, conform tabelului nr. 3.

TABELUL Nr. 3
___________________________________________________
Vârsta asiguratului Stagiul de cotizare
în momentul ivirii necesar
invalidităţii (ani)
___________________________________________________
sub 25 ani 5
25 - 31 ani 8
31 - 37 ani 11
37 - 43 ani 14
43 - 49 ani 18
49 - 55 ani 22
peste 55 ani 25
___________________________________________________

(2) Beneficiază de pensie de invaliditate şi asiguraţii care, până la data ivirii invalidităţii, au realizat cel puţin jumătate din stagiul de cotizare necesar, prevăzut în tabelul nr. 3.

Mama dvs. are 49 de ani si un stagiu de cotizare de 22 ani, deci indeplineste conditiile referitoare la stagiul necesar in raport cu varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de boala pop terezia pop terezia buna ziua!mama mea are varsta de 45 de ani si este bolnava....ea vrea sa se pensioneze de boala dar nu are numai 11 ani lucrati...momentan este in concediu ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate - persoana cu handicap vera58 vera58 daca o persoana cu handicap gradul 1 cu asistent personal ,are pe certificatul de handicap capacitatea de munca 0 dar el totusi a reusit sa lucreze 2 ani si ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate ContSters185131 ContSters185131 BUNA ZIUA, o persoana care din pacate sufera de neoplasm,beneficiaza de concediu medical,dupa care la terminarea acestuia este nevoita sa se intoarca in ... (vezi toată discuția)