Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda blocuri optice pentru ca \"poate\" (dupa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda blocuri optice pentru ca "poate" (dupa spusele agentului)

Buna ziua,

In acest weekend, am fost oprit de un echipaj radar (ascuns), in esteriorul localitatii, pe o limitare de 50 km/h.
Nu contest neaparat amenda ci faptul ca, pentru ca am indraznit sa il intreb pe agent motivul opririi, mi-a mai acordat o amenda (inventata) pentru stopurile spate, cum ca ar fi tratate chimic. Si talonul auto mi-a fost retinut, plus un bonus de amenda peste cea de viteza, de peste 800 lei. Total aproape 2200 lei
Motivatia a fost "eu pot sa iti dau amenda asta iar tu o poti contesta"
Inteleg ca ma duc la RAR le arat stopurile, or sa vada ca sunt de fabricant si iau talonul. Dar ce fac cu amenda?
Exista cai de atac sau exista doar puterea politistului cu drept de veto?
Mentionez ca am avut un martor pe locul din dreapta, dar agentul, pe langa semnatura mea, a oprit si un om din trafic, pe care l-a pus sa semneze ca martor asistent.
Va multumesc anticipat.
Platiti amenda la jumatate din minim in termen de 2 zile lucratoare si apoi contestati pv la judecatoria indicata in pv.
Puteti solicita doar anularea amenzii ptr blocurile optice daca prezentati dovada de la RAR ca sunt din fabricatie iar ptr viteza va asumati contraventia.
Echipajul era ascuns dupa vreun copac sau cum?
Daca nu o platiti amenda la jumatate in termen de 2 zl, daca veti pierde procesul o veti plati intreaga.
Nu ati vrut sa semnati pv, de ce a oprit un martor asistent?
Semnarea pv nu inseamna recunoasterea vinovatiei sau savarsirea faptei ci faptul ca ati luat la cunostinta despre constatarea faptei. Acum trebuie sa asteptati pv sa va fie comunicat prin posta in termen de 60 zile de la constatare.
Multumesc pentru raspuns.

Eu am semnat procesul verbal. Dar chiar si asa, a pus si martorul asistent sa contrasemneze.

Radarul a fost prin padure pe undeva, pe un set de curbe in urcare, cu doua benzi.

Eu am fost oprit cam la 2 km de limita de viteza de pe segmentul de curbe. Nu a fost confirmata viteza prin radio de catre exhipajul radar (cel putin nu in prezenta mea).

Astazi am luat de la RAR - "Bun tehnic" pentru stopurile amendate. Bun tehnic este singura formulare pe care o dau cei de la RAR. Deci Stopurile mele nu au nimic.
Am achitat si amenda in termen la jumatate.

Urmeaza sa formulez o contestatie, desi avocatii cu care am discutat, au spus ca procedura a fost facuta conform legii (de catre politist). Iar legea ii da dreptul sa aplice o amenda pentru "defectiuni la blocuri optice", fara sa fie nevoit sa faca vre-o dovada / certificare tehnica.

In cazul meu agentul a scris: "prezinta tratamente chimice pe dispozitivele de semnalizare luminoasa care diminueaza eficacitatea acestora"
Acest inscris din proces imi suna a presupunere nu a certitudine. Aceasta presupunere a politistului pe mine ma costa 800 lei.

Dupa cugetarea agentului, cam care ar fi eficacitatea nominala / standard al stopului meu?
Si mai mult, cam cat de chimic este tratamentul ca sa merite 800 lei?

Pana una alta, cei de la RAR au spus "Bun tehnic", dar ei au si cu ce sa masoare, si un standard conform producator.

Va multumesc
mcomanoiu, utilizator
Pentru a aplica o amenda agentul trebuie sa aiba certitudinea si nu sa presuuna ca a fost savarsita o contraventie.
In baza raportului rar puteti contesta pv. Martorul asistent este inscris numai in cazul in care contravenientul refuza semnarea pv.
Cred ca puteti solicita anularea pv ptr nerespectarea conditiilor privind intocmirea pv. Nu stiu daca se poate dar puteti incerca. In unele cazuri se anuleaza ptr necompletarea unor rubrici, de ce nu ar fi valabil si in cazul completarii sumplimentare? :)
~ Conținut șters la cerere ~
grosuanatolie a scris:

Politia va intreba producatorul care este echiparea masinii

In ce tara politia intreaba producatorul?
Daca RAR a eliberat un document care confirma conformitatea lampilor politia nu poate face nimic.
Ar insemna ca politia contesta autoritatea RAR si atributiile registrului.