Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Curs Evaluator SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Curs Evaluator SSM

Buna ziua,

Desi nu am studii tehnice de lunga durata am facut cursul de postuniversitar de evaluator la Universitatea Tehnica din Cluj Napoca. Pot sa fac evaluari de risc in cadrul unui serviciu intern?
Bună ziua!

Legislația de SSM nu prevede nicăieri obligativitatea ca lucrarea de evaluare de riscuri să fie făcută de către un evaluator. O poate face oricine are competențe în domeniu. De regulă se face de către o echipă complexă care poate include: un specialist în domeniul S.S.M., medicul de medicina muncii, un tehnician de producție (director tehnic, șef serviciu tehnic etc.) și orice altă persoană care poate aduce un aport lucrării.

Deci da, dacă aveți cunoștințele necesare (experiența ne învață mai mult decât orice curs, în ceea ce privește evaluările) puteți realiza lucrări de evaluare de risc în cadrul unui serviciu intern. Însă, pentru ca acesta să fie legal constituit, trebuie să aibă un conducător cu nivel superior de pregătire în domeniul SSM, așa cum v-am menționat și în celălalt topic.
Puteti face parte din echipa desemnata de catre angajator, prin decizie interna, pentru identificarea si evaluarea riscurilor, dar numai pentru domeniul in care detineti licenta, nu pentru riscuri profesionale cu incidenta din domeniul ssm.