Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

Mi sa anulat permisu de conducere daca am primit sentinta asta?
Se certifica de noi prin prezentul ca prin sentinta penala nr.946/2017 pronuntata de judecatoria girgiu la data de 27.04.2017 in dosarul nr19492/236/2016 in temeiul art. 396 alin 1 si 4 c.p.p. cu aplic art 396 alin 10 c.p.p rap.la art 83 c.p stabileste pedeapsa 9 luni inchisoare in sarcina inculpatului xxxxxxxxxx fiul lui xxxx si xxxxx nascut xxxxxx in bucuresti cunoscu cu atecedente penale xxxxxxx la data faptelor pentru savarsire infractiunii de conducerea unui vehicul sub influenta alcolului sau a altor substante prev .de art 336 alin 1 c.p.
In temeiul art. 83 alin (1) cod de procedura penala amana aplicarea pedepsei inchisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani stabilit in conditiile art. 84 alin. (1) cod penal de la data ramaneri definitive a prezentei hotarari.In baza art. 85 alin. (1) cod penal pe durata termenului de supraveghere inculpatul trebuiesa respecte urmatoarele masuri de supraveghere:
A) sa se prezinte la serviciul de probatiune giugiu la datele fixate de acesta.
B) sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa;
C) sa anunte in prealabil schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile precum si intoarcerea;
D) sa comunice schimbarea locului de munca;
E) sa comunice infotmatii si documente de natura a permite controlu mijloacelor sale de existenta.
In temeiul art. 86 alin. (1) din codul de procedura penala pe durata termenului de supraveghere datele prevazute in art. 85 alin. (1) lit. C) - e) din cod penal se comunica serviciului de probatiune giugiu.
In conformitate cu prevederile art. 404 alin (3) cod de procedura penala atrage atentia inculpatului asupra consecintelor nerespectari masurilor de supraveghere si obligatiilor impuse si ale savarsirii de noi infractiuni in cursul termenului de supraveghere.
In baza art.274 alin. (1) cod de procedura penala obliga inculpatului la plata sumei de 500 lei cu titlul de cheltueli judiciare avasate de stat.
Sentinta a fost data cu drept de a formula apel in termen de 10 zile de la comunicare.
Va rog sa ma sami raspunde cineva mi sa anulat permisu mai am dreptu sa conduc sau daca se poate sami comunice si telefonic 0761930611 va rog ajutatima ca nu stiu ce sa fac va multumesc
Ma ajuta si pe mine cineva referitor la sentinta de mai sus
Adica pot sa ma duc sami ridic permisu cu definitiva?
Va multumesc